Wielkie Bitwy

Chociaż o zwycięstwie między 2 stronami konfliktu świadczy wygrana w wojnie, nie mniejsze znaczenie mają trwające podczas niej mniejsze potyczki zwane bitwami. Do najsłynniejszych w Polsce należą Bitwa pod Grunwaldem, Bitwa pod Cedynią czy Bitwa Warszawska. Chociaż niestety Rzeczpospolita została naznaczona jeszcze wieloma innymi, a to zawsze generuje wiele cierpienia i zniszczeń.

Duża ilość takich zmagań była jednak niezwykła. Zdarzały się starcia gdzie siły były dużo mniejsze, a i tak potencjalnie słabsi stali się stroną zwycięską. Przeprowadzano fortele i czasami aż zdumiewające było, że przeciwnik się na nie nabrał. W 2010 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął serię monet „Wielkie bitwy”. Jednak dotychczas ukazała się tylko jedna ich emisja w 3 wariantach (2 srebrne, 1 Nordic Gold):

2010

Grunwald, Kłuszyn

2 zł

Grunwald

10 zł 

Kłuszyn

10 zł

2 zł 2010 - Wielkie bitwy – Grunwald, Kłuszyn 2 zł 2010 - Wielkie bitwy – Grunwald, Kłuszyn 2
Obecnie brak na stanie
Okolicznościowe 2 zł

2 zł 2010 - Wielkie bitwy – Grunwald, Kłuszyn

PL1_2010y732
5,50 zł
Motywem rewersu są dwaj wojownicy - polski i litewski. Każdy z nich ma tarczę, na której widnieje herb jego państwa. Depczą chorągiew Wielkiego Zakonu Krzyżackiego. Obok nich napis "GRUNWALD 1410". Nad nimi lata 1410 i 2010, widziane tylko pod odpowiednim kątem. Na awersie godło RP, jej pełna nazwa, ponadto rok emisji monety, znak mennicy MW pod łapą orła...
Pokazuje 1-1 of 1 produkt(ów)
Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.