2 euro 2016 90 rocznica śmierci Eino...
2 euro 2016 90 rocznica śmierci Eino...

2 euro 2016 90 rocznica śmierci Eino Leino

Moneta dedykowana jest pisarzowi, poecie i fińskiemu dziennikarzowi Eino Leino i wyemitowano ją 90 lat po jego śmierci. Emitentem była fińska mennica w Vancie. Motywem awersu jest profil postaci wraz z płomieniem. Od lewego dołu kod Finlandii, pogrzebacz skierowany ku górze, fantazyjne zapiane imię i nazwisko artysty, a nad nim rok emisji 2016.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
FI2_2016km286
Ostatnie sztuki w magazynie
17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km286
Kraj
Finlandia
Rok wydania
2016
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Fińska, Vantaa, Finlandia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2016-04-25
Data ostatniej emisji
2016-04-25
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

90 rocznica śmierci Eino Leino

Eino Leino (urodzony 6 lipca 1878 jako Armas Einar Leopold Lönnbohm) był fińskim poetą i dziennikarzem. Jest uważany za jednego z pionierów poezji fińskiej i i poetę narodowego. Jego wiersze łączą elementy ówczesnych czasów, jak i fińskie elementy ludowe. 6 lipca czyli dzień rodzin Leino są fiński świętem narodowym i dniem poezji fińskiej nazywanym Dniem Eino Leino ( Eino Leinon päivä ).

Ojciec Leino zmienił nazwisko z Antti Mustonen na Anders Lönnbohm, aby zwiększyć swoje szanse na poślubienie swojej przyszłej żony z klasy wyższej, Anny Emilii Kyrenius. Starszy brat Eino, Kasimir Leino, był ważną postacią kultury w Finlandii. Był poetą, krytykiem i reżyserem teatralnym. Eino i Kasimir Leino założyli razem czasopismo literackie w 1898 roku. Eino opublikował swój pierwszy wiersz w wieku 12 lat, a zbiór wierszy Maaliskuun lauluja w wieku 18 lat.

W połowie swojej kariery Leino tłumaczył na fiński klasyki literatury światowej. W tym samym czasie pisał własne utwory z kilku gatunków: poezji, dramatów, esejów, recenzji i innych publicystyki. Jego prace obejmują szeroki zakres emocjonalny, od głębokiej miłości po mizantropię i zjadliwą krytykę. 

Eino Leino

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.