2 euro 2015 Pamięci Spiridona...
2 euro 2015 Pamięci Spiridona...

2 euro 2015 Pamięci Spiridona „Spirosa” Luisa w 75 rocznicę śmierci

Spiridon „Spiros” Luis był pierwszym zwycięzcą maratonu w historii nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Był Grekiem dlatego rodacy postanowili uczcić jego postać okolicznościową moneta o nominale 2 euro. Widnieje na niej Spiros wraz ze zdobytym pucharem. Naokoło napisy „ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ” („REPUBLIKA GRECKA”) i „75 ΧΡΟΝΙΑ ΜΝΗΜΗΣ ΣΠΥΡΟΥ ΛΟΥΗ” („75. ROCZNICA ŚMIERCI SPYROSA LOUISA”). W prawej, górnej ćwiartce oznaczenie mennicy i rok emisji 2015.

GR2_2015km271
Obecnie brak na stanie
17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km271
Kraj
Grecja
Rok wydania
2015
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Krajowa Grecji, Ateny, Grecja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
750 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2015-12-23
Data ostatniej emisji
2015-12-23
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Pamięci Spiridona „Spirosa” Luisa w 75 rocznicę śmierci

Spiridon „Spiros” Luis urodził się Marousi w Grecji 12 stycznia 1873 roku. Pochodził z ubogiej rodziny. Jego ojciec sprzedawał wodę mineralną w Atenach, które w tym czasie nie miały bieżącego w nią zaopatrzenia, a Spyridon pomagał mu w jej transporcie. Później był w wojsku.

Były żołnierz, Luis został zachęcony do startu w igrzyskach olimpijskich przez swojego byłego dowódcę. Po przejściu przez eliminacje, wygrał pierwszy nowożytny maraton olimpijski w 1896 roku, zajmując pierwsze miejsce spośród siedemnastu zawodników.

Luis został później policjantem i rolnikiem. Poza karierą sportową został aresztowany za fałszerstwo, z którego został uniewinniony po spędzeniu roku w więzieniu. Po zwycięstwie Luis otrzymał prezenty od wielu rodaków, od biżuterii po darmowe golenie przez całe życie w zakładzie fryzjerskim. W Grecji różne obiekty sportowe noszą imię Luisa. Należą do nich na przykład Stadion Olimpijski w Atenach, na którym odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004 , a także droga poza nim.

Spiridon „Spiros” Luis

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.