2 euro 2012 10-lecie banknotów i...
2 euro 2012 10-lecie banknotów i...

2 euro 2012 10-lecie banknotów i monet euro (Grecja)

Wiele krajów Unii Europejskiej (a także część spoza niej) korzysta ze wspólnej waluty Euro. Zaczęła obowiązywać od 1999 roku, a 3 lata później istniała już fizycznie w formie monet i banknotów. Z okazji 10-lecia ich użytkowania kraje unii monetarnej euro wydały wspólnie okolicznościową monetę, na której widać kulę ziemską z symbolem euro, a na niej ważne budynki dla strefy. Ponadto rok emisji i oznaczenia emitenta, w powyższym przykładzie Grecji.

GR2_2012km245
Obecnie brak na stanie
17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km245
Kraj
Grecja
Rok wydania
2012
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Krajowa Grecji, Ateny, Grecja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 007 500
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2012-01-02
Data ostatniej emisji
2012-01-02
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

10-lecie banknotów i monet euro (Grecja)

1 stycznia 1999 roku 11 krajów Unii Europejskiej (UE) ustaliło stałe kursy wymiany dla swoich walut, przyjęło wspólną politykę pieniężną pod kierunkiem Europejskiego Banku Centralnego i wprowadziło euro jako nową wspólną walutę. Początkowo euro było używane wyłącznie jako waluta elektroniczna na rynkach finansowych i do płatności bezgotówkowych. Banknoty i monety euro zostały wprowadzone do obiegu i trafiły do kieszeni ludzi trzy lata później.

Na rok 2021 euro jest walutą 19 krajów UE i ponad 340 milionów Europejczyków. Jest to jedna z najważniejszych walut na świecie i pomimo tego, że emitowana jest w różnych krajach, nadzór nad poprawnością jej obiegu ma Europejski Bank Centralny.

Wydawane banknoty są wszędzie identyczne, jednak monety mają jedną stronę wspólną (rewers), natomiast różną dla wydającego ją kraju (awers). Zdarza się jednak, że w przypadku ważnych okoliczności, kraje strefy emitują takie same monety okolicznościowe, różniące się tylko oznaczeniami emitentów.

Banknoty euro

Powiązane produkty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.