2 euro 2020 Auksztota
2 euro 2020 Auksztota

2 euro 2020 Auksztota

Auksztota należy do historycznych regionów Litwy. Jej obszar to północno-wschodnia część kraju. W 2020 roku została wyemitowana okolicznościowa moneta z herbem wspomnianego regionu na awersie autorstwa Rolandasa Rimkūnas. Nad nim nazwa emitenta LIETUVA (LITWA) i rok emisji 2018. Na dole „AUKŠTAITIJA” ("AUKSZTOTA").

Jakość
  • Mennicza (UNC)
EU2_2020#472
Dostępny
17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

Szczegóły produktu

Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Litwa
Rok wydania
2020
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Litewska, Wilno, Litwa
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2020-09-16
Data ostatniej emisji
2020-09-16
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Auksztota

Litwa pod względem historycznym dzieli się na 5 regionów. W jej północno-wschodniej części położona jest Auksztota (po litewsku Aukštaitija). Obejmuje również niewielką część Łotwy i Białorusi. W wolnym tłumaczeniu nazwa ta oznacza „kraj górny”. W języku litewskim występują 2 dialekty i jednym z nich jest auksztocki (drugi to żmudzki). Flaga i herb regionu zostały zaprojektowane przez przez Rolandasa Rimkūnasa i zatwierdzone 5 lipca 2006 roku. Auksztota to bardzo malownicza część Litwy. 

Jej największym miastem jest Poniewież, który ma około 100 000 mieszkańców i zajmuje obszar 52 kilometrów kwadratowych (5 miasto pod względem wielkości na Litwie). Leży nad rzeką Niewiażą i jest jednym z najmłodszych miast w kraju. Dlatego do najstarszych zabytków można zaliczyć na przykład kościół Świętej Trójcy z 1802 roku, obok którego powstał też klasztor. Miasto słynie przede wszystkim z teatrów, ma ich aż 6, co jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę na liczbę mieszkańców. Warto odwiedzić również muzeum etnograficzne Panevėžio kraštotyros muziejus. 

Herb Auksztoty

Powiązane produkty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.