2 euro 2015 30-lecie istnienia flagi...
2 euro 2015 30-lecie istnienia flagi...

2 euro 2015 30-lecie istnienia flagi europejskiej (Litwa)

Flaga europejska to niezmiernie ważny symbol dla wspólnoty europejskiej i całego kontynentu. Używany wspólnie przez wszystkie państwa Europy przypomina o łączącej je jedności i solidarności. Dlatego w 30-lecie jego uznania wszystkie państwa strefy euro wyemitowały wspólnie okolicznościowe monety, których tematem jest właśnie flaga Unii Europejskiej i Europy. Została umieszczona na awersie projektu Georgesa Stamatopoulosa, gdzie jest trzymana przez postacie naokoło niej. Z prawej nazwa emitenta LIETUVA (LITWA), lata 1985-2015 i znak mennicy. 

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LT2_2015kma213
Dostępny
17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
kma213
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Litwa
Rok wydania
2015
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Litewska, Wilno, Litwa
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
750 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2015-11-17
Data ostatniej emisji
2015-11-17
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

30-lecie istnienia flagi europejskiej (Litwa)

Największym mitem dotyczącym flagi europejskiej jest to, że 12 złotych gwiazdek na lazurowym tle, odpowiada liczbie państw założycielskich. Stało się to zupełnie z innego powodu. Autor pierwszego projektu flagi, francuski rysownik Arsène Heitz, zainspirował się wizerunkiem Matki Boskiej z 12 rozdziału apokaliptycznej części Nowego Testamentu: "Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu." Przyznał się jednak do tego dopiero na łożu śmierci, gdyż założeniem flagi nie miały być żadne nawiązania religijne, aby każdy mógł się z nią identyfikować, niezależnie od praktykowanej religii czy jej braku.

Przed wyznaniem Heitza, oficjalna wersja jednostek europejskich była taka, że 12 to symbol doskonałości, jedności i harmonii. Związany jest również z ilością godzin na tarczy zegara oraz miesięcy w roku. Jej konkretny układ i wielkość zostały opracowane przez Paula M.G. Lévy’ego. Innymi symbolami wspólnoty jest motto „Zjednoczeni w różnorodności” oraz hymn „Oda do radości" Ludwiga van Beethovena.

Postać Maryi będąca inspiracją do stworzenia piewotnego projektu flagi europejskiej

Powiązane produkty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.