2 euro 2013 Hymn narodowy Luksemburga
2 euro 2013 Hymn narodowy Luksemburga

2 euro 2013 Hymn narodowy Luksemburga

Hymn Luksemburga nazywa się "Ons Hémécht" ("Nasza ojczyzna). Obowiązuje w tym kraju od 1895 roku. Na jego cześć w 2013 roku wyemitowana została okolicznościowa moneta, na której awersie widać zapis nutowy utworu i standardowe symbole emitenta oraz wizerunek aktualnego Wielkiego Księcia Henryka. W dolnej części awersu duża nazwa państwa „LËTZEBUERG” ("LUKSEMBURG") i rok emisji 2013.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LU2_2013km125
Dostępny
22,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km125
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Luksemburg
Rok wydania
2013
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Królewska, Utrecht, Holandia
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
710 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2013-10-28
Data ostatniej emisji
2013-10-28
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Hymn narodowy Luksemburga

Hymn Luksemburga nazywa się „Ons Hémécht” co oznacza „Nasza Ojczyzna”.  Słowa do utworu napisał w 1859 roku Michel Lentz, a muzykę skomponował Jean Antoine Zinnen w 1864 roku. Pieśń wykonano po raz pierwszy w Ettelbruck, u zbiegu 2 rzek, które zostały wymienione w tekście: Sauer oraz Alzette. Doszło do tego 5 czerwca 1864 roku. Jako hymn państwa został przyjęty w 1865 roku. Od 1993 roku jest przyjęta jego pierwsza i ostatnia zwrotka (ma 4) i zazwyczaj wykonuje się tylko te dwie. 

W Luksemburgu jest również druga ważna pieść, mianowicie „Het Wilhelmus” (Wilhelmus van Nassouwe). Jest ona związania nie tyle z samym państwem, co jego rodziną królewską. Powstała między latami 1568 a 1572. Byłą dedykowana Wilhelmowi Orańskiego w trakcie konfliktu holendersko-hiszpańskiego. Jego autorem prawdopodobnie był Philipps van Marnix pisarz, poeta i teolog pochodzenia holenderskiego. Jej popularność nigdy nie zanikła, jednak ze względów politycznych, nie została wybrana na oficjalny hymn Luksemburga.

Flaga Luksemburga

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.