Monety z Janem Pawłem II

Monety z papieżem Janem Pawłem II wydawane są nie tylko w Polsce czy Watykanie ale na całym świecie, a zwłaszcza w Afryce. Są one niezwykle pożądane przez wielu numizmatyków. Można stworzyć z nich przeróżne, wspaniałe kolekcje ze względu na dużą ilość ich odmian. Czy wiesz w jakich krajach je wydawano?

Czytaj dalej
Paulina

Najwięksi producenci złota na świecie

Złoto jest pierwiastkiem chemicznym występującym naturalnie w przyrodzie. Z czasem stało się cennym kruszcem i obiektem pożądania wielu osób. Ze względu na jego dostępność, wielkość i właściwości, stał się środkiem wymiany, a w końcu i dobrym sposobem na inwestycję. A skąd właściwie bierze się złoto?

Czytaj dalej
Paulina

Jak powstały monety i banknoty euro

Czy Twoją uwagę zwrócił kiedyś wygląd pieniędzy euro? Czy zastanawiało Cię co się na nich właściwie znajduje? A być może kojarzysz umieszczone na banknotach budynki, a nie wiesz że tak naprawdę nie istnieją? Lub wydaje Ci się, że wszystkie monety są identyczne?

Czytaj dalej
Paulina

Jak wyglądało 5 złotych kiedyś i obecnie

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile waży moneta 5 złotych? Jeśli nie to po pierwszym zdaniu, jednak zapewne naszła Cię ciekawość. Jakie 5-złotówka ma wymiary i jak to wygląda na tle innych polskich monet? Czy zawsze wyglądała tak jak dzisiaj?

Czytaj dalej
Paulina

Jak zmieniały się systemy płatności – od handlu wymiennego po kryptowaluty i implanty podskórne

Obecnie najpopularniejszymi formami płatności są gotówka, płatność kartą lub przelewy internetowe. Co niektórzy poszli jeszcze dalej i mają wszczepione specjalne implanty, dzięki którym nie muszą nosić ze sobą portfela, aby dokonać transakcji. A od czego to wszystko się zaczęło i jak ewoluowało?

Czytaj dalej
Paulina

Spektakularne przypadki podrabiania monet

Możliwość zarobku kosztem innych osób od zawsze przyciągała wszelkiej maści oszustów. Czy było to rozwadnianie piwa w karczmie czy podrabianie glejtów. Naturalnie więc gdy pojawiły się wartościowe monety, pojawili się i ich fałszerze. Co ciekawe procederem zajmowały się nie tylko osoby z szemranego towarzystwa, ale również duchowni czy nawet głowy państw.

Czytaj dalej
Paulina

Najbardziej zjawiskowy zbiór monet w Polsce – Muzeum Czapskich

W Krakowie przy ul. Piłsudskiego 12 swoją siedzibę ma bardzo ważne miejsce dla pasjonatów numizmatyki. Mianowicie jest to oddział Muzeum Narodowego w Krakowie – Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego. To właśnie w jego zbiorach znajduje się najpiękniejsza, najciekawsza i najcenniejsza kolekcja monet w Polsce.

Czytaj dalej
Paulina

Rodzaje destruktów - jak powstają ciekawe i kosztowne błędy mennicze?

Błędy mogą zdarzyć się wszędzie. Zdarza się to również w procesie bicia monet w wyniku czego powstają tzw. destrukty – produkty odbiegające od wzorca. Są nie tylko bardzo ciekawe, ale ze względu na swoją rzadkość zazwyczaj dużo cenniejsze niż monety prawidłowe.

Czytaj dalej
Paulina

Pierwsza polska moneta. Czy Mieszko I naprawdę był jej twórcą?

Powszechnie za pierwszą polską monetę uważa się denar Mieszka I. Zarówno wizerunek pierwszego władcy Polski, jak i wspomniany denar widnieją na używanym obecnie banknocie 10-złotowym. Wedle tezy postawionej w 1997 roku przez wybitnego profesora historii i badacza numizmatyki Stanisława Suchodolskiego, jest to założenie błędne i denar nie tylko nie jest pierwszą polską monetą, ale i nie należy do Mieszka I. Po wnikliwych analizach z jego badaniami zgodziła się większość uczonych.

Czytaj dalej
Paulina
Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.