Seria monet kolekcjonerskich „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” upamiętnia ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania wolności Rzeczpospolitej Polskiej. Po 123 latach zaborów nasze państwo powróciło na mapy świata.

Roman Dmowski

Pierwsze 2 monety z serii opisałam wcześniej. Dotyczą one Józefa Piłsudskiego i Józefa Hallera. 

3 z kolei moneta, której premiera odbyła się 8 listopada 2017 roku, dedykowana jest postaci Romana Dmowskiego. Urodził się 9 sierpnia 1864 roku w Kamionku, który obecnie jest częścią dzielnicy Praga Południe w Warszawie. Wywodził się z drobnej szlachty herbu Pobóg. Już mając 17 lat zaczął działać przeciwko intencjom rosyjskiemu zaborcy i utworzył tajne stowarzyszenie uczniów. Na tajnych kompletach uczono się np. języka polskiego i historii. Ukończył studia przyrodnicze. Zaczął udzielać się w patriotycznych organizacjach oraz je współtworzyć. Był publicystą, działał również w pisaniu do gazet i ich redakcji oraz wydał książkę „Myśli nowoczesnego Polaka „.

Po wybuchu I wojny światowej został członkiem Komitetu Narodowego Polskiego utworzonego w Warszawie. Zajął się polityką zagraniczną, reprezentował interesy Polski poza granicami kraju. W 1917 roku zaczął przewodniczyć Komitetowi Narodowemu Polski, który w niedługim czasie został uznany przez państwa takie jak Wielka Brytania, Włochy i Stany Zjednoczone za oficjalnego reprezentanta Polski. Również po odzyskaniu niepodległości działał zagranicą by pomagać państwu. W swojej karierze był posłem, Ministrem Spraw Zagranicznych w rządzie Wincentego Witosa, był współtwórcą Narodowej Demokracji – nacjonalistycznego ruchu narodowego.

Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski to postać, która kojarzona jest nie tylko z polityką. Był również wybitnym muzykiem słynącym ze swoich osiągnieć jako kompozytor i pianista. To jemu poświęcone zostały kolekcjonerskie monety Narodowego Banku Polskiego, które wyemitowane zostały 3 października 2018 roku. Paderewski urodził się w Kuryłówce na terenie dzisiejszej Ukrainy 6 listopada 1860 roku. Wedle kalendarza juliańskiego 18 listopada. Szybko stracił rodziców, a duży wpływ na przyszłość Paderewskiego miał Michał Babiński, który był uczestnikiem powstania listopadowego. Uczył go francuskiego, muzyki przy pomocy rodzinnego fortepianu, zapoznawał z polską literaturą. Z czasem Ignacy rozpoczął studia muzyczne i zdobywał coraz większą popularność.

Uczył się niezwykle pilnie i ćwiczył wiele godzin nawet gdy był już uznanym muzykiem. Z czasem zaczął też występować za granicą i wykorzystywał to by szerzyć informacje o Polsce i zdobywać dla niej poparcie. Miało to ogromny wpływ na losy państwa i dostrzeżenie jego problemów. Prowadził zbiórki funduszy dla Polaków i był współtwórcą komitetu pomocowego dla rodaków. Udało mu się docierać z postulatami nawet do takich osób jak prezydent Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu w Traktacie Wersalskim znalazł się zapis o uznaniu niepodległości Polski. Był Ministrem Spraw Zagranicznych, Prezydentem Ministrów i Przewodniczącym Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej. 

Wojciech Korfanty

Wojciech Korfanty to 5 postać uwieczniona na monetach kolekcjonerskich w serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Wyemitowano je 5 listopada 2019 roku. Korfanty urodził się  20 kwietnia 1873 roku w Sadzawkach, które obecnie są częścią Siemianowic Śląskich. W 1901 roku wstąpił do Ligi Narodowej i współpracował z Romanem Dmowskim. W tym samym roku trafił również na stanowisko redaktora naczelnego pisma „Górnoślązak”. Został przez to na kilka miesięcy aresztowany gdyż niemieckim władzom nie podobały się publikowane w gazecie treści. 4 lata później zainicjował powstanie narodowego pisma „Polak”. 

Był dwukrotnie posłem Reichstagu – w latach 1903-1912 i w 1918 roku i Landtagu w latach 1903-1918. Przy wyborach do Reichstagu w 1918 roku zdobył głosy nawet części Niemców pomimo tego, że głośno postulował za przywróceniem Polsce ziem zawłaszczonych przez Prusy. W latach 1918-1919 działał również w rządzie Wielkopolski zwanym Naczelną Radą Ludową. Po kilku latach gdy ustabilizowały się struktury Polski, dwukrotnie został posłem na sejm. Planowano by został premierem jednak ostatecznie do tego nie doszło.

Wszystkie z monet poświęconych opisanym wyżej postaciom występują w dwóch wariantach. Złoty próby 900 ze stemplem lustrzanym ma nominał 100 zł, jest okrągły o średnicy 21 mm i masie 8 g. Srebrne próby 925 również mają stempel lustrzany są jednak prostokątne. Ich wymiary to 32 x 22,4 mm i ważą 14,14 g.

Rewers srebrnej monety poświęconej Romanowi Dmowskiemu

Rewers srebrnej monety poświęconej Ignacemu Paderewskiemu

Rewers srebrnej monety poświęconej Wojciechowi Korfantemu

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.