• -15%
Rewers monety 2 zł 2005 Włocławek – woj. kujawskopomorskie
Awers monety 2 zł 2005 Włocławek – woj. kujawskopomorskie

2 zł 2005 - Włocławek – woj. kujawsko-pomorskie

Na rewersie przedstawiona Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. Nad nią napis "WŁOCŁAWEK". Na awersie centralnie godło RP z oznaczeniem menniczym pod łapą MW. Z prawej nominał "2 zł", u góry nazwa państwa-emitenta RZECZPOSPOLITA POLSKA i rok emisji 2005. Na dole mury z bramą.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2005y529
Dostępny
5,95 zł 7,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 5,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Włocławek – woj. kujawsko-pomorskie

Włocławek jest miastem w województwie kujawsko-pomorskim. Przed reorganizacją terytorialną w Polsce od 1975 roku do 1999 roku był siedzibą województwa. Leży nad Wisłą przy ujściu rzeki Zgłowiączki. Wedle danych z Głównego Urzędu Statystycznego populacja miasta na koniec roku 2020, wynosiła 108 561 osób. Jego nazwa pochodzi od imienia Władysław, a następnie wersji polskiej Włodzisław. Po raz pierwszy została wspomniana, jako ‘Władysławia” w latach 1112–1116 w kronice Galla Anonima. Tereny zamieszkiwane były jednak dużo wcześniej – wedle odkryć archeologicznych przynajmniej od epoki brązu.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić kiedy Włocławek otrzymał prawa miejskie z powodu różnych dokumentów. Uznaje się, że lokacji miasta dokonał książę kujawski Kazimierz I w 1255 roku, chociaż w rzeczywistości mogło być to wcześniej. Obecnie najważniejszymi gałęziami przemysłu we Włocławku są przemysł chemiczny, produkcja mebli i przetwórstwo spożywcze. Będąc w nim warto zajrzeć na Plac Mikołaja Kopernika z przepiękną Bazyliką Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, chociaż miasto ma do zaoferowania dużo więcej zabytków wartych uwagi.

Herb Włocławka

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y529
Kraj
Polska
Rok wydania
2005
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
1 100 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2005-11-18
Data ostatniej emisji
2005-11-18
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.