• -12%
Awers monety 2 zł 2005 Gniezno – woj. wielkopolskie
Rewers monety 2 zł 2005 Gniezno – woj. wielkopolskie

2 zł 2005 - Gniezno – woj. wielkopolskie

Na rewersie Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie. Z jej lewej i prawej strony kompozycje bordiury, która występuje na drzwiach wspomnianej świątyni. U dołu nazwa miejscowości "GNIEZNO". Na awersie na środku orzeł, który pod łapą ma znak mennicy MW. Po prawej oznaczenie nominału monety "2 zł". Powyżej nazwa państwa emitującego pieniądz RZECZPOSPOLITA POLSKA i rok emisji 2005. Na dole fragment miejskich murów z otwartą bramą.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2005y564
Dostępny
6,16 zł 7,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 4,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Gniezno – woj. wielkopolskie

Gniezno jest miastem w środkowo-zachodniej Polsce położonym około 50 kilometrów na wschód od Poznania. Wedle danych z końca 2020 roku liczyło 67 570 mieszkańców, co czyni je szóstym co do wielkości miastem w województwie wielkopolskim. Historycznie jest jednym z najważniejszych miast za panowania w Polsce dynastii Piastów. Było pierwszą historyczną stolicą Polski w latach 966 – 1038. 

W kościele rzymsko-katolickim arcybiskup gnieźnieński jest prymasem Polski co czyni ją kościelną stolicą kraju. Arcybiskupstwo powstało tu za sprawą jednego z ważniejszych wydarzeń w historii państwa. W 1000 roku odbył się zjazd gnieźnieński, podczas którego książę polski Bolesław I Chrobry, przyjął cesarza rzymskiego Ottona III.

Z Gnieznem związana jest legenda o Lechu, Czechu i Rusie, nawiązująca do stworzenia państwa polskiego, jego godła orła białego oraz flagi. Z wypowiedzianych w opowieści przez Lecha słów „Zbudujmy gniazdo”, miała powstać nazwa Gniezno. 

Herb Gniezna

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y564
Kraj
Polska
Rok wydania
2005
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
1 200 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2005-09-02
Data ostatniej emisji
2005-09-02
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.