• -12%
Awers monety 2 zł 2008 90. rocznica Powstania Wielkopolskiego
Rewers monety 2 zł 2008 90. rocznica Powstania Wielkopolskiego

2 zł 2008 - 90. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Moneta upamiętniające Powstanie Wielkopolskie w 90 lat po wydarzeniach. Na rewersie wizerunek zamyślonego Ignacego Jana Paderewskiego spoglądającego jakby na uwidocznionych u dołu powstańców. Naokoło napis "90. ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO". Na awersie w centrum godło RP, jej oznaczenie półkoliście u góry, znak mennicy pod łapą orła, po bokach rozdzielony rok 2008, na dole nominał "zł 2 zł".

PL1_2008y662
Obecnie brak na stanie
4,84 zł 5,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 5,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


90. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie działo się od 27 grudnia 1918 roku do 16 lutego 1919 roku. Związane było z próbą oswobodzenia się okolic Poznania spod zaboru pruskiego, na fali odzyskiwanej w całej Polsce niepodległości. Ponadto ustały działania wojenne, a tereny nie wróciły do swojego pierwotnego państwa. Niemcy nie chcieli oddać Poznania. Zorganizowali w nim pochód, który zakończył się wymianą ognia w wielu miejscach. To nasiliło napiętą atmosferę, stało się również sygnałem dla osób z poza miasta, że oswobadzanie się rozpoczęło.

Dużą rolę w powstaniu odegrał polski pianista, kompozytor Ignacy Jan Paderewski. Już od wybuchu I wojny światowej angażował się politycznie i dyplomatycznie na rzecz swojej ojczyzny. Był współzałożycielem komitetu pomocy rodakom w Londynie i Paryżu. Korzystał przy tym ze swojej popularności zdobytej za pomocą muzyki. Agitował nawet na swoich koncertach. Gdy przybył wspomóc Wielkopolan, jego popularność zwiększyła ich morale. Wiedzieli to Niemcy, którzy próbowali przeszkodzić mu w podróży do Poznania. Po wojnie został premierem i ministrem spraw zagranicznych RP.

Ignacy Jan Paderewski w 1921 roku

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y662
Kraj
Polska
Rok wydania
2008
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
1 100 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2008-12-22
Data ostatniej emisji
2008-12-22
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.