• -15%
Awers monety 2 zł 1995 75. rocznica Bitwy Warszawskiej
Rewers monety 2 zł 1995 75. rocznica Bitwy Warszawskiej

2 zł 1995 - 75. rocznica Bitwy Warszawskiej

W 75 rocznicę "Cudu nad Wisłą" czyli Bitwy Warszawskiej wyemitowano tematyczną monetę. W centralnej części rewersu umieszczono duchownego z krzyżem, który prowadzi tłum wojskowych. W tle widać ich również na koniach. Podpisy na monecie głoszą: "75 rocznica Bitwy Warszawskiej 15 VIII 1920". Na awersie godło, nazwa państwa RZECZPOSPOLITA POLSKA, znak mennicy pod pazurami orła, rok emisji 1995 i oznaczenie nominału "zł 2 zł".

PL1_1995y297
Obecnie brak na stanie
174,25 zł 205,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 180,40 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


75. rocznica Bitwy Warszawskiej

Bitwa Warszawska to niezmiernie ważne wydarzenie w historii Polski. Nazywa się ją również "Cudem nad Wisłą". W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku, Wojsko Polskie stoczyło bitwę z Armią Czerwoną. Było to starcie decydujące w trwającej od 14 lutego 1919 wojnie polsko-bolszewickiej.

Wojna rozpoczęła się od operacji "Wisła" dokonanej na rozkaz Lenina. Jego planem docelowym było wsparcie komunistów działających na terenie Niemiec i dawnych Austro-Węgier. Polska została zaatakowana ze względów taktycznych.

Genialny plan generała Rozwadowskiego i marszałka Piłsudskiego oraz jego realizacja i działania wielu wojskowych od najwyższego do najniższego szczebla sprawiły, że walka która z góry skazana była na niepowodzenie, zaskoczyła swoim wynikiem wszystkich. Same boje toczyły się w różnych miejscach. Choć nazwa sugeruje, że była to Warszawa, to akcja działa się choćby w Radzyminie (który kilkanaście razy był przejmowany), Pułtusku i Serocku.

Bitwa Warszawska została uznana za 18 najistotniejszą bitwę w dziejach całego świata przez pisarza i dyplomatę Edgara D’Abernon. Według wielu historyków, Józef Piłsudski uznawany jest za jednego z najlepszych dowódców w dziejach. Dzięki odwadze Polaków i Europa Zachodnia została uchroniona przed najazdem bolszewików.

Józef Haller i Józef Piłsudski

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y297
Kraj
Polska
Rok wydania
1995
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Segmentowany: ząbkowane-zwykłe
Stop
Miedzionikiel
Szczegóły stopu
75% miedzi, 25% niklu
Nakład
300 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
29,50 mm
Waga
10,80 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1995-08-11
Data ostatniej emisji
1995-08-11
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.