Awers monety 2 zł 2008 90. rocznica odzyskania niepodległości
Rewers monety 2 zł 2008 90. rocznica odzyskania niepodległości

2 zł 2008 - 90. rocznica odzyskania niepodległości

Okolicznościowa moneta wydana w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na awersie godło orzeł biały i znak mennicy z Warszawy pod jego łapą. Zwierzę rozdziela rok emisji 2008. Nad nim nazwa państwa RZECZPOSPOLITA POLSKA, pod nim nominał "zł 2 zł". Na rewersie projektu Ewy Olszewskiej-Borys głównym motywem jest Order Odrodzenia Polski na wstędze. Powyżej napis "ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI", poniżej "90. LAT".

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2008y650
Dostępny
7,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

90. rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada 1918 roku uznaje się za datę odzyskania niepodległości przez Polskę. Był to początek jej odradzania się, gdyż kraj musiał został uporządkowany po latach zaborów. Zdarzały się jeszcze miejsca, w których dalej toczono walki, jak choćby Powstanie Wielkopolskie. Jednak sukcesywnie i z odwagą, Polacy odbierali ojczyznę z rąk okupantów.

Wielu nie do końca wierzyło w powodzenie. Kraj ciągle narażany był na aneksję jego terenów przez sąsiadów, jednak już po kilku latach wytyczone były granice oraz działały systemy urzędnicze. Stworzono sejm i senat, zorganizowana była armia oraz była oficjalna konstytucja. Rozpoczęto również działania nad utworzeniem własnej waluty, ponieważ był to namacalny dowód dla każdego, że państwo nie jest od nikogo zależne. Początkowo przebijał się projekt monety „Lech”, który jednak nie został wprowadzony. Na początku zmieniono wzór wprowadzonej w 1917 roku marki polskiej, a od 28 kwietnia 1924 roku za pomocą reformy walutowej, powstały pierwsze złotówki polskie.

Flaga Polski

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y650
Kraj
Polska
Rok wydania
2008
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
1 200 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2008-10-30
Data ostatniej emisji
2008-10-30
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.