• -15%
Awers monety 1 Dolar 2008 5 Prezydent USA James Monroe 18171825
Rewers monety 1 Dolar 2008 5 Prezydent USA James Monroe 18171825

1 Dolar 2008 5 Prezydent USA - James Monroe (1817-1825)

Chcąc uhonorować swoich prezydentów, Stany Zjednoczone zleciły wybicie monet o wartości 1 dolara, z wizerunkami swoich prezydentów. W polu rewersu ukazane jest popiersie James Monroe. U góry na otoku jego imię i nazwisko JAMES MONROE zaś na dole oznaczenie go jako 5 prezydenta i lata kadencji „5 th PRESIDENT1797-1801"

Awers przedstawia górny korpus pomnika narodowego ,jakim jest Statua Wolności. Obok niej nominał „1$”, a naokoło kolisty napis oznaczający państwo emitujące „UNITED STATES OF AMERICA (Stany Zjednoczone Ameryki )

Jakość
  • Mennicza (UNC)
US6_2008km426
16,58 zł 19,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,16 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

Pochodzący z Wirginii James Monroe miał wyjątkowe kwalifikacje do pełnienia funkcji piątego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Był nie tylko żołnierzem wojny o niepodległość, był też orędownikiem Karty Praw, dyplomatą USA w Europie, gubernatorem Wirginii, senatorem, sekretarzem stanu, sekretarzem wojny i negocjatorem zakupu Luizjany, zanim w przeważającej większości został wybrany na prezydenta 1816.

Jego czas urzędowania jest znany jako „Era Dobrych Uczuć” ze względu na spokój i kwitnącą gospodarkę, którymi cieszył się kraj.

Doktryna Monroe'a, fundament amerykańskiej polityki zagranicznej, wprowadzony w przesłaniu do Kongresu w 1823 roku, ostrzegał mocarstwa europejskie przed ekspansjonizmem na półkuli zachodniej.

Prezydencja Monroe była również naznaczona kompromisem z Missouri, który zachował równowagę wolnych stanów i stanów niewolniczych w Stanach Zjednoczonych i zakazał niewolnictwa na terytoriach zachodnich powyżej linii 36/30′ szerokości geograficznej północnej.

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km426
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Stany Zjednoczone
Rok wydania
2008
Nominał
1 $ - Dolar amerykański
Mennica
Mennica Stanów Zjednoczonych, Filadelfia, PA, USA
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Miedź-Nikiel-Cynk (Cu-Ni-ZN)
Szczegóły stopu
6% Cynk, 3,5% Mangan, 2% Nikiel, Równowaga Miedź
Nakład
128 980 928
Orientacja
Wyrównanie Monety ↑O↓
Kształt
Okrągły
Średnica
26,5 mm
Waga
8,07 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2008
Data ostatniej emisji
2008
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
1
Waluta
Dolar amerykański

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.