• -15%
Awers monety 1 Dolar 2009 11 Prezydent USA James K. Polk 18451849
Rewers monety 1 Dolar 2009 11 Prezydent USA James K. Polk 18451849

1 Dolar 2009 11 Prezydent USA - James K. Polk (1845-1849)

Chcąc uhonorować swoich prezydentów, Stany Zjednoczone zleciły wybicie monet o wartości 1 dolara, z wizerunkami swoich prezydentów. W polu rewersu ukazane jest popiersie James K. Polk. U góry na otoku jego imię i nazwisko JAMES K. POLK zaś  na dole napis W Boga wierzymy i oznaczenie  16 prezydent i lata jego kadencji „IN GOD WE TRUST 16 th PRESIDENT1845-1849”.

Awers przedstawia górny korpus pomnika narodowego ,jakim jest Statua Wolności. Obok niej nominał „1$”, a naokoło kolisty napis oznaczający państwo emitujące „UNITED STATES OF AMERICA (Stany Zjednoczone Ameryki )

Jakość
  • Mennicza (UNC)
US6_2009km452
16,58 zł 19,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,16 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

James K. Polk, jedenasty prezydent Ameryki, urodził się w 1795 roku w Północnej Karolinie. Kiedy był małym chłopcem, jego rodzina przeniosła się na pustynię Tennessee, aby tam założyć plantację. Z wykształcenia prawnik, służył 6 kadencji w Izbie Reprezentantów USA, w tym 4 lata jako przewodniczący Izby. Po opuszczeniu Domu pełnił funkcję gubernatora Tennessee.

Mimo wieloletniej służby państwowej był stosunkowo mało znany, gdy został nominowany przez Partię Demokratyczną do kandydowania na prezydenta. Był pierwszym kandydatem na „czarnego konia”, który został nominowany przez główną partię polityczną i zdobył prezydenturę z niewielką przewagą nad Henrym Clayem.

Polk był zdecydowanym zwolennikiem „Manifest Destiny”, przekonania, że ​​Stany Zjednoczone mają prawo do ekspansji na cały kontynent. Podczas sprawowania urzędu nadzorował rozwój kraju o ponad milion mil kwadratowych, w tym aneksję dzisiejszego Oregonu i Waszyngtonu z Wielkiej Brytanii. W wyniku wojny z Meksykiem i późniejszego traktatu z Guadalupe Hidalgo dodano Kalifornię i Nowy Meksyk oraz ustanowiono granicę z Teksasem na Rio Grande.

Ciężko pracujący, rzadko delegujący nawet drobne zadania, jako prezydent prawie nie wziął dnia urlopu. Zobowiązał się do odbycia zaledwie 1 kadencji i opuścił urząd wyczerpany napięciami związanymi z prezydenturą. Zmarł w Nashville w stanie Tennessee w 1849 roku, zaledwie 3 i pół miesiąca po opuszczeniu urzędu.

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km452
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Stany Zjednoczone
Rok wydania
2009
Nominał
1 $ - Dolar amerykański
Mennica
Mennica Stanów Zjednoczonych, Filadelfia, PA, USA
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Mosiądz
Szczegóły stopu
6% Cynk, 3,5% Mangan, 2% Nikiel, Równowaga Miedź
Nakład
92 134 055
Orientacja
Wyrównanie Monety ↑O↓
Kształt
Okrągły
Średnica
26,5 mm
Waga
8,07 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2009
Data ostatniej emisji
2009
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
1
Waluta
Dolar amerykański

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.