• -12%
Awers monety 2 zł 2009 25. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
Rewers monety 2 zł 2009 25. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2 zł 2009 - 25. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

Na rewersie widnieje wizerunek księdza Popiełuszki. Głowę podpiera lewą ręką. Od lewej koliste napisy tematyczne "25. ROCZNICA MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI 1947–1984". W prawej części palące się świece i napis "ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ". Na awersie w dolnej części nominał zapisany w sposób "zł 2 zł". Powyżej orzeł rozdzielający rok emisji 2009. Pod jego łapą znak Mennicy Warszawskiej. U góry nazwa emitenta Rzeczpospolita Polska.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2009y700
Dostępny
5,72 zł 6,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 5,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

25. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

Jerzy Aleksander Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach, w województwie podlaskim. Wywodził się z rodziny rolniczej o bardzo patriotycznych poglądach. Po ukończeniu szkoły i zdaniu matury, natychmiast wstąpił do seminarium duchownego, 24 czerwca 1965 roku. Po roku zaczął również odbywać służbę wojskową w ośrodku dla kleryków, gdzie warunki były bardzo trudne i co wpłynęło na problemy zdrowotne, z którymi borykał się do końca życia.

Pod obserwacją Służb Bezpieczeństwa, znalazł się już około pół roku po wstąpieniu do seminarium. W roku 1980 wspierał ruchy robotnicze działające w Polsce, został również kapelanem „Solidarności”. To nie przysporzyło mu sympatii władz. Był wielokrotnie przesłuchiwany, został aresztowany po prowokacji i zwolniony dzięki wstawiennictwu biskupa. Od tego czasu ataki na jego osobę, głównie za pomocą fałszywych oskarżeń, nasilały się. 19 października 1984 roku na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych został porwany, pobity i wrzucony do bagażnika. Ostatecznie wrzucono go do Wisły we Włocławku, prawdopodobnie jeszcze żywego. Poza powiązaniami z MSW do tej pory nie wiadomo, kto dokładnie zlecił zabójstwo księdza i na jakim szczeblu władz. Został ogłoszony błogosławionym i męczennikiem Kościoła katolickiego.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y700
Kraj
Polska
Rok wydania
2009
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
1 500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2009-10-12
Data ostatniej emisji
2009-10-12
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.