• -12%
Awers monety 2 zł 2009 100. rocznica powstania TOPR
Rewers monety 2 zł 2009 100. rocznica powstania TOPR

2 zł 2009 - 100. rocznica powstania TOPR

TOPR to struktura ratownicza działająca w górach. Na poświęconej TOPR-owi monecie widać ratownika wspinającego się po zboczu. Od dołu w lewej koliście biegnie pełna nazwa "TATRZAŃSKIE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE". Przy symbolicznym zarysie gór widnieją lata 1909 i 2009. Na awersie w centrum umieszczono godło Rzeczpospolitej Polskiej, pod łapą orła znak mennicy MW. U góry nazwa emitenta, na dole nominał "zł 2 zł". Rok emisji 2009 przedzielony przez ptaka.

PL1_2009y697
Obecnie brak na stanie
3,96 zł 4,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 4,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


 

100. rocznica powstania TOPR

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powstało w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie wspinaniem się ludzi w Tatrach, a co za tym idzie, też coraz większa ilością wypadków. Inicjatorami byli Mariusz Zaruski oraz młody kompozytor Mieczysław Karłowicz. Śmierć pod lawiną tego drugiego, tylko zmotywowała wszystkich zainteresowanych, do utworzenia jednostki ratowniczej. Stało się to 29 października 1909 roku. 

Obecnie TOPR jako stowarzyszenie zajmuje się ratownictwem górskim, za zgodą ministerstwa spraw wewnętrznych. Aby zostać ratownikiem TOPR należy przejść okres próbny i wykazać się wiedzą, a nie tylko umiejętnościami praktycznymi. Dotyczy to nie tylko dziedzin ratowania i chronienia życia, ale również warunków górskich czy wspinania. Należy pamiętać, że każde bezmyślne wyjście w góry, naraża również życie potencjalnych osób, które będą musiały nas ratować. Sprawdzajmy prognozy pogody, stosujmy się do wydawanych komunikatów i dostosowujmy sprzęt oraz swoje umiejętności, do panujących warunków.

Ratownicy TOPR w 1942 roku

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y697
Kraj
Polska
Rok wydania
2009
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
1 400 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2009-09-18
Data ostatniej emisji
2009-09-18
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.