• -15%
Awers monety 2 zł 2010 65. rocznica oswobodzenia KL AuschwitzBirkenau
Rewers monety 2 zł 2010 65. rocznica oswobodzenia KL AuschwitzBirkenau

2 zł 2010 - 65. rocznica oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau

Rewers inspirowany obrazem Czesława Lenczowskiego „Widma wracają”. Widać na nim 3 więźniów obozu koncentracyjnego. Nad nimi napisy "ROCZNICA OSWOBODZENIA" i "65.". Pod nimi fragment obozowej bramy z napisem "ARBEIT MACHT FREI", a poniżej napis KL AUSCHWITZ-BIRKENAU. Na awersie orzeł biały, pod jego pazurami znak mennicy z Warszawy MW. Ptak dzieli rok 2010 na 2 części. Poniżej nominał "zł 2 zł", powyżej nazwa państwa emitującego RZECZPOSPOLITA POLSKA. 

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2010y712
Dostępny
5,53 zł 6,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 5,72 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

65. rocznica oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau był niemiecki obozem koncentracyjnym i zagłady, zlokalizowanym w miejscowości Oświęcim w Małopolsce.  Działał przez prawie całą II wojnę światową, od 1940 do 1945 roku. Bestialsko katowano na jego terenie i zamordowano około 1 300 000 ludzi, przede wszystkim Żydów, ale także Polaków, Romów, Rosjan, Serbów i innych. Egzekucji dokonywano głównie w specjalnych komorach gazowych, a ciała palono w ogromnych piecach krematoryjnych. 

W styczniu 1945 roku obóz ewakuowano, ponieważ zbliżała się do niego Armia Czerwona. Wycieńczonym więźniom kazano odbyć pieszo ponad 60-kilometrową trasę z Oświęcimia do Wodzisława Śląskiego. Następnie wywożono ich w wagonach w głąb Rzeszy. Było ich 56 000, a 15 000 z nich podróży nie przeżyło. W obozie pozostali Ci, którzy nie byli w stanie ruszyć. Wielu zostało zamordowanych przez SS-manów lub zmarło z głodu, wycieńczenia i chorób. Obecnie teren obozu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i należy do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Kadr z sowieckiego filmu przedstawiający dzieci za drutami w obozie

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y712
Kraj
Polska
Rok wydania
2010
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
1 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2010-01-21
Data ostatniej emisji
2010-01-21
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.