• -15%
Awers monety 2 zł 2011 Polscy malarze XIX/XX wieku – Zofia Stryjeńska
Rewers monety 2 zł 2011 Polscy malarze XIX/XX wieku – Zofia Stryjeńska

2 zł 2011 - Polscy malarze XIX/XX wieku – Zofia Stryjeńska

Na rewersie wizerunek malarki Zofii Stryjeńskiej na tle fragmentu jednego z jej obrazów. Z lewej pionowo przy otoku jej imię i nazwisko. Z lewej u dołu lata życia artystki 1891-1976. Na awersie z lewej paleta malarska wraz z pędzlami oraz nominał "2 zł". Z prawej godło Polski, a w górnej części pełna nazwa RZECZPOSPOLITA POLSKA i rok emisji monety 2011. Znak mennicy w formie stylizowanych liter MW pod łapą ptaka.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2011y764
Dostępny
5,10 zł 6,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 5,28 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

Polscy malarze XIX/XX wieku – Zofia Stryjeńska

Zofia Stryjeńska urodziła się 13 maja 1891 roku w Krakowie. Już od najmłodszych lat wykazywała duże zainteresowanie rysowaniem, malowaniem i była w tym kierunku uzdolniona. Współpracowała jako ilustratorka z pismami, a w 1909 roku podjęła naukę w Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej w Krakowie, którą ukończyła z wyróżnieniem. Zaczęła studia w Monachium, na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, legitymując się dokumentami brata Tadeusza, gdyż jako kobieta, nie mogłaby się tam uczyć. Kłamstwo zostało jednak dość szybko wykryte i musiała przerwać naukę, po czym wróciła do ojczyzny, gdzie zaczęła intensywnie tworzyć.

Była malarką, graficzką, ilustratorką, scenografką i przedstawicielką nurtu art deco. Należała do grupy artystycznej Rytm. Możliwe, że miała na nią wpływ Młoda Polska. Posługiwała się głównie malarstwem temperowym, litografią, plakatami i rysunkami. Projektowała również zabawki, gobeliny, scenografie, kostiumy i ilustracje do książek. Ponadto była również pisarką. W latach 30 była nawet nominowana do prestiżowego Złotego Lauru Polskiej Akademii Literatury, jednak odmówiła przyjęcia nagrody. Zmarła w Genewie 28 lutego 1976 roku.

Zofia Stryjeńska

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y764
Kraj
Polska
Rok wydania
2011
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
1 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2011-02-15
Data ostatniej emisji
2011-02-15
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.