Awers monety 2 zł 2012 Bolesław Prus
Rewers monety 2 zł 2012 Bolesław Prus

2 zł 2012 - Bolesław Prus

Na rewersie po prawej popiersie Bolesława Prusa. Na postaci lata jej życia 1847-1912, po lewej półkoliście napisy BOLESŁAW BRUS. Na awersie centralnie umieszczone godło RP, a powyżej pełna nazwa RZECZPOSPOLITA POLSKA. Orzeł dzieli rok emisji 2012 na 2 części, a pod łapą ma znak mennicy MW. Na dole nominał "zł 2 zł".

PL1_2012y838
Obecnie brak na stanie
5,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Bolesław Prus

Bolesław Prus, a właściwie Aleksander Głowacki urodził się 20 sierpnia 1847 w Hrubieszowie. Już w wieku 15 lat młody Olek przyłączył się do polskiego powstania przeciwko carskiej Rosji z 1863 roku. Niedługo później został silnie ranny, by następnie trafić do więzienia za udział w Powstaniu. Te doświadczenia mogły mieć wpływ na ataki paniki i agrofobii, z którymi borykał się przez całe życie. Osobiste doświadczenie spowodowały i ukształtowały jego sprzeciw wobec prób zbrojnego odzyskania niepodległości Polski.

Mając 25 lat, zajął się dziennikarstwem. Był to zawód, który uprawiał przez kolejne 40 lat. Kładł nacisk na naukę, technikę, edukację, rozwój gospodarczy i kulturalny, ponieważ niesuwerenna ojczyzna, była od tego odcinana. Pseudonim „ Prus ” wziął od nazwy herbu swojej rodziny. Został powieściopisarzem i czołową postacią w historii literatury i filozofii polskiej. W swojej twórczości cechował się realizmem. Do jednych z jego najbardziej znanych dzieł należą „Lalka”, „Faraon” czy „Kamizelka”.

Bolesław Prus

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y838
Kraj
Polska
Rok wydania
2012
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
800 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2012-09-20
Data ostatniej emisji
2012-09-20
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.