• -15%
Rewers monety 2 zł 1997 200lecie urodzin Pawła Edmunda Strzeleckiego 1797 1873
Awers monety 2 zł 1997 200lecie urodzin Pawła Edmunda Strzeleckiego 1797 1873

2 zł 1997 - 200-lecie urodzin Pawła Edmunda Strzeleckiego (1797 - 1873)

Edmund Paweł Strzelecki był wybitnym podróżnikiem i geologiem. Narodowy Bank Polski postanowił to upamiętnić wydając w 1996 monetę z wizerunkiem badacza na rewersie. W jego tle umieszczono grafiki symbolizujące współrzędne geograficzne, mapę świata, zwierzęta i rdzennych mieszkańców odwiedzanych przez Strzeleckiego miejsc. Na awersie znajdują się symbole emitenta czyli Rzeczypospolitej Polskiej, jej godło, nominał monety "2 zł", rok emisji 1997 i znak mennicy.

PL1_1997y333
Obecnie brak na stanie
35,70 zł 42,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 36,96 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


200-lecie urodzin Pawła Edmunda Strzeleckiego (1797 - 1873)

Edmund Paweł Strzelecki urodził się w 1797 roku w Głuszynie, który obecnie jest częścią Poznania. Jego rodzicami byli Franciszek Strzelecki i Anna z domu Raczyńska. Rodzina była zubożałą szlachtą herbu Oksza. Edmund nie posiadał wykształcenia wyższego, wszystkiego uczył się sam, jednak zdarzało mu się studiować. Uczęszczał na zajęcia geologii i geografii w Heidelbergu i prawdopodobnie w Edynburgu. 

Przez rok służył w 6. Pułku Ułanów, w którym uzyskał stopień podchorążego. Wojsko nie spełniło jego oczekiwań i powrócił w strony rodzinne do siostry. Zakochał się w Aleksandrze Turnie, jednak jej ojciec nie wyraził zgody na ich małżeństwo. Uczucie to trwało wiele lat, co można wywnioskować z pisanych do kobiety listów.

Odziedziczone po rodzicach pieniądze przeznaczył na pierwsze podróże. Zaczął od Europy Zachodniej: Austrii, Czech, Szwajcarii, Włoch i Dalmacji. We Włoszech poznał jednego z magnatów, Franciszka Sapiehę. Ten powierzył mu zarząd nad jego majątkiem i Edmund robił to bardzo dobrze. Pozwoliło mu to na finansowanie kolejnych podróży. Sapieha zmarł w 1829 roku i pozostawił pokaźny spadek Strzeleckiemu.

W 1834 roku Edmund wyruszył w podróż dookoła świata, która trwała aż 9 lat. Nie było to jednak zwykłe zwiedzanie, ale badania przyrodnicze, geograficzne i geologiczne. Tworzył publikacje i pozytywnie wpisał się w historię wielu krajów i kontynentów. Otrzymał nawet brytyjskie obywatelstwo, wiele nagród i wyróżnień.

Zmarł w 1873 roku w Londynie z powodu raka pierwotnego wątroby. Spoczął na cmentarzu w Kensal Green. W 1997 roku jego prochy zostały sprowadzone do Polski i umieszczone w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w kościele św. Wojciecha w Poznaniu. 

Pomnik Pawła Edmunda Strzeleckiego w Jindabyne w Australii

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y333
Kraj
Polska
Rok wydania
1997
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
420 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1997-11-17
Data ostatniej emisji
1997-11-17
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.