• -15%
Awers monety 2 zł 1998 80. Rocznica Odzyskania Niepodległości
Rewers monety 2 zł 1998 80. Rocznica Odzyskania Niepodległości

2 zł 1998 - 80. Rocznica Odzyskania Niepodległości

W 1998 roku minęło 80 lat od uzyskania przez Rzeczpospolitą Polskę niepodległości. Z tej okazji Narodowy Bank Polski wyemitował specjalną monetę 2-złotową. Na rewersie w centralnej części stylizowany rok 1918. W górnej części okola "80 ROCZNICA", zaś w dolnej "ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI". Na awersie standardowo umieszczono symbole emitenta: pełna nazwa RP, jej godło orzeł, który pod łapą ma znak mennicy, rok emisji monety 1998 i nominał "zł 2 zł".

PL1_1998y349
Obecnie brak na stanie
47,18 zł 55,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 48,84 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


80. Rocznica Odzyskania Niepodległości

Polska powróciła na mapę świata 11 listopada 1918 roku po trwającej 123 lata okupacji pruskiej, austriackiej i rosyjskiej. Tego dnia marszałek Józef Piłsudski został ogłoszony Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego po powrocie z Magdeburga, gdzie był internowany za odmowę walki o Niemcy. Gdy stawał się dowódcą, Niemcy podpisywały rozejm we Francji, który zakończył I wojnę światową.

Upadek cesarstwa Austro-Węgier i zbliżająca się klęska Niemiec w Wielkiej Wojnie skłoniły Polaków do wzmożenia wysiłków na rzecz odzyskania niepodległości. Polacy cieszyli się już częściową suwerennością – naród miał na wpół niezależny rząd i Radę Regencyjną, utworzoną w październiku 1917 roku przez Niemcy i Austro-Węgry. Odzyskanie niepodległości było dopiero początkiem odradzania się kraju. Kolejne lata przyniosły konflikty graniczne z sąsiednimi krajami i wojnę z bolszewicką Rosją w latach 1919-1920, które wywarły ogromną presję na odbudowującą się Rzeczpospolitą Polskę.

Pomimo przeciwności losu, Polacy walczyli dalej o swoją niezależność i 11 listopada stał się w 1937 roku świętem państwowym. Przez II Wojnę Światową i czasu komunizmu nie było ono celebrowane i próbowano je wymazać z kart historii. Mimo to wielu Polaków pamiętało tę datę i obchodziło ją, do czasu oficjalnego przywrócenia święta w 1989 roku po upadku komunizmu.

Teraz Święto Niepodległości obchodzone jest co roku z uroczystościami w całym kraju, a główne wydarzenie odbywa się na Placu Piłsudskiego w Warszawie, podobnie jak przed II wojną światową.

Flaga Polski

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y349
Kraj
Polska
Rok wydania
1998
Nominał
2 zł - Złote polskie
Stempel
Zwykły
Rant
Gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
400 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1998-11-09
Data ostatniej emisji
1998-11-09
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.