Awers monety 2 euro 2014 I Wojna Światowa
Rewers monety 2 euro 2014 I Wojna Światowa

2 euro 2014 I Wojna Światowa

I Wojna Światowa, zwana też Wielką Wojną była jednym z najbardziej wyniszczających konfliktów zbrojnych w historii. Dla upamiętnienia osób, które ucierpiały w jej wyniku w 2014 roku wyemitowano belgijskie euro okolicznościowe w tej tematyce. Na ich awersie napis  „The Great War Centenary” („100. rocznica Wielkiej Wojny”), kwiat maku, lata 1914-18. U góry nazwa Belgii w 3 językach, na dole znak mennicy i mincmistrza.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
BE2_2014km345
Ostatnie sztuki w magazynie
19,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

I Wojna Światowa

Pierwsza Wojna Światowa (IWW, IWŚ) była globalną wojną trwającą od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918. Jej wybuch doprowadził do mobilizacji ponad 70 000 000 członków personelu wojskowego, w tym 60 000 000 Europejczyków, co czyni ją jedną z największych wojen w historii. Szacuje się, że bezpośrednio w wyniku wojny zginęło 8 500 000 żołnierzy i 13 000 000 cywilów. Sama wojna i związana z nią pandemia grypy hiszpańskiej w 1918 r. spowodowały wiele milionów zgonów na całym świecie.

Przed II wojną światową wydarzenia z lat 1914-1918 nazywano ogólnie Wielką Wojną lub po prostu wojną światową. W październiku 1914 roku w kanadyjskim magazynie „Maclean's” napisano: „Niektóre wojny same się nazywają. To jest Wielka Wojna”. Współcześni Europejczycy nazywali ją również „wojną kończącą wojnę ” lub „wojną kończącą wszystkie wojny” ze względu na ich postrzeganie jej niespotykanej wówczas skali i zniszczeń.

Konflikty w Europie nasilały się w wielu miejscach. Za moment ich eskalacji i wybuch wojny uważa się zamach na arcyksięcia austriackiego Franciszka Ferdynanda, przebywającego w Bośni na terenie Austro-Węgier. Zabójcą był serbski nacjonalista Gavrilo Princip. Po tym zdarzeniu Niemcy poparły Austrię we wszystkich jej przyszłych działaniach. Teoretycznie Austriacy dali Serbom 48-godzinne ultimatum. W praktyce było ono praktycznie niewykonalne, bez utraty ich suwerenności. Mimo tego zgodzili się prawie na wszystko, oprócz punktu dotyczącego możliwości prowadzenia własnych dochodzeń przez stronę austriacką na terenie ich kraju. Austriacy uznali to za niewystarczające. I tak rozpoczęła się jedna z najbardziej niszczycielskich wojen świata.

Zdjęcia z I Wojny Światowej

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km345
Kraj
Belgia
Rok wydania
2014
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Brukselska, Hôtel des Monnaies, Bruksela, Belgia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 709 038
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,5 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2014-05-12
Data ostatniej emisji
2014-05-12
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.