Rewers monety 2 euro 2013 100lecie Królewskiego Instytutu Meteorologicznego
Awers monety 2 euro 2013 100lecie Królewskiego Instytutu Meteorologicznego

2 euro 2013 100-lecie Królewskiego Instytutu Meteorologicznego

Królewski Instytut Meteorologiczny (Institut de Belgique Królewski Météorologique lub IRM, Koninklijk Meteorologisch Instituut van België) znajduje się w Belgii i jest placówką naukową zajmującą się zjawiskami pogodowymi. W 100-lecie jej powstania wyemitowano monety o nominale 2 euro z tej okazji. Motywem przewodnim jest stylizowana liczba "100", gdzie drugie zero ukazane jest jakie symboliczne słońce z promieniami, w pierwszym skróty nazwy instytutu z niderlandzkiego i francuskiego. Pod jedynką oznaczenie mennicy, mincmistrza, na dole kod państwa, u góry rok emisji.

BE2_2013km323
Obecnie brak na stanie
18,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


100-lecie Królewskiego Instytutu Meteorologicznego

Meteorologia jest gałęzią nauki o atmosferze (obejmującą chemię atmosfery i jej fizykę), z głównym naciskiem na prognozowanie pogody. Badania meteorologii sięgają tysiącleci, chociaż znaczny ich postęp rozpoczął się dopiero w XVIII wieku. XIX wiek przyniósł przełom w tej dziedzinie po utworzeniu sieci obserwacji pogody w rozległych regionach. Wcześniejsze próby przewidywania pogody przeprowadzano na bazie danych historycznych. Wraz z coraz większą wiedzą dotyczącą praw fizyki i rozwojem informatycznym, w drugiej połowie XX wieku osiągnięto znaczące postępy w prognozowaniu pogody. Ważną gałęzią jest prognozowanie pogody morskiej, ponieważ odnosi się ona do bezpieczeństwa morskiego i przybrzeżnego, w którym skutki pogodowe obejmują również interakcje atmosferyczne z dużymi zbiornikami wodnymi.

31 sierpnia 1913 roku dekretem Alberta I Belgijskie Obserwatorium Królewskie zostało podzielone na 2 niezależne placówki: Królewskie Obserwatorium Belgijskie oraz Królewski Instytut Meteorologiczny Belgii. Jean Vincent został pierwszym dyrektorem Królewskiego Instytutu Meteorologicznego w Belgii. Z wyjątkiem sejsmologii i grawimetrii, które pozostały pod nadzorem Obserwatorium, Królewski Instytut Meteorologiczny obejmuje wszystkie dyscypliny, które są obecnie częścią meteorologii i fizyki Ziemi.

Badania meteorologiczne prowadzi się na podstawie różnychzjawisk pogodowych w tym np. burzy

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km323
Kraj
Belgia
Rok wydania
2013
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Brukselska, Hôtel des Monnaies, Bruksela, Belgia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
2 010 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,5 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2013-09-02
Data ostatniej emisji
2013-09-02
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.