Rewers monety 2 euro 2011 100lecie Międzynarodowego Dnia Kobiet
Awers monety 2 euro 2011 100lecie Międzynarodowego Dnia Kobiet

2 euro 2011 100-lecie Międzynarodowego Dnia Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu krajach świata od 1911 roku. W 100-lecie ogłoszenia tego święta Belgia wyemitowała monety 2 euro z wizerunkiem 2 kobiet na awersie: Isali Van Diest pierwszej belgijskiej lekarki oraz Marie Popelin pierwszej belgijskiej prawniczki. Na dole od lewej I van Diest, rok emisji 2011 i M. Popelin. Z lewej symbol nawiązujący do zawodu medycznego, z prawej prawniczego. U góry od lewej oznaczenie mincmistrza, państwa emitującego i mennicy.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
BE2_2011km308
Dostępny
19,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

100-lecie Międzynarodowego Dnia Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest corocznie 8 marca od 1911 roku. To światowy dzień mający na celu celebrowanie społecznych, gospodarczych, kulturalnych i politycznych osiągnięć kobiet. Dzień jest również wezwaniem do działania na rzecz przyspieszenia pozbycia się nierówności w podejściu do płci. Zwraca uwagę na problem z respektowaniem praw reprodukcyjnych oraz przemoc i maltretowanie kobiet.

Wywodzi się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie na początku XX wieku. Najwcześniejszą wersją był rzekomo „Dzień Kobiet” zorganizowany przez Socjalistyczną Partię Ameryki w Nowym Jorku 28 lutego 1909 r. Zainspirowało to niemieckie delegatki na Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Kobiet w 1910 r. do zaproponowania „specjalnego Dnia Kobiet”, które miało być organizowane corocznie, ale bez konkretnie ustalonej daty.

Święto było kojarzone z ruchami i rządami skrajnie lewicowymi, dopóki nie zostało przyjęte przez globalny ruch feministyczny pod koniec lat sześćdziesiątych. MDK stało się głównym światowym świętem po jego przyjęciu przez ONZ w 1977 roku. Organizacja ta obchodzi święto co roku wybierając temat w związku z konkretną kwestią, kampanią lub tematem dotyczącym praw kobiet.

Sufrażystki i działaczki społeczne podczas strajku

Nowy Jork, 1913 rok

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km308
Kraj
Belgia
Rok wydania
2011
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Brukselska, Hôtel des Monnaies, Bruksela, Belgia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
5 013 500
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2011-03-05
Data ostatniej emisji
2011-03-05
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.