• -15%
Awers monety 2 zł 1998 Zamki i pałace w Polsce: Zamek w Kórniku
Rewers monety 2 zł 1998 Zamki i pałace w Polsce: Zamek w Kórniku

2 zł 1998 - Zamki i pałace w Polsce: Zamek w Kórniku

Historia zamku w Kórniku sięga średniowiecza. Zanim uzyskał obecny wygląd był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie nawiązuje do neogotyku angielskiego. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów tego typu w Polsce, stąd został uwieczniony na rewersie monety okolicznościowej z 1998 roku. Pod grafiką jego nazwa 'ZAMEK W KÓRNIKU". Na awersie centralnie orzeł biały ze znakiem menniczym pod łapą i rokiem emisji w stylizowanym okręgu. Przy otoku koliście nazwa emitenta RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz nominał "zł 2 zł".

PL1_1998y347
Obecnie brak na stanie
47,18 zł 55,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 48,84 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Zamki i pałace w Polsce: Zamek w Kórniku

Zamek Kórnik położony jest w mieście o tej samej nazwie w Wielkopolsce, w powiecie poznańskim. Jego początki sięgają XIV wieku. Obecnie w zamku mieści się muzeum i Biblioteka Kórnicka. 11 lipca 2011 roku kompleks uznano za Pomnik Historii Polski.

Obecny neogotycki wygląd zawdzięcza przebudowie dokonanej w 1855 roku, częściowo według planów architekta Karla Friedricha Schinkla dla Tytusa Działyńskiego i jego syna Jana Kantego Działyńskiego. Po śmierci tego drugiego, zamek otrzymał w testamencie jego szwagier hrabia Władysław Zamoyski. Na krótko przed śmiercią w 1924 roku bezdzietny hrabia podarował zamek wraz z bogatą kolekcją sztuki i Arboretum Kórnickim Państwu Polskiemu.

Jednym z ciekawszych elementów historii kórnickiego zamku jest ten o Białej Damie. To właśnie stąd pochodzi jedna z najsłynniejszych historii o tym rodzaju ducha. Teofila Działyńska była właścicielką omawianego zamku oraz przylegających do niego włości. Pomimo ogólnie ciężkich czasów rozwijała sam kompleks oraz jego okolice. Był to minimum ratusz, cmentarz, tamy, młyny, drogi i wiele innych. Z jej inicjatywy przebudowano zamek tak, że zamiast być tylko kompleksem obronnym, stał się rezydencją typu barokowego.

Teofila zmarła 26 listopada 1790 roku, a jej szczątki złożono w krypcie kościoła Wszystkich Świętych w Kórniku. Jeszcze za jej życia krążyły pogłoski o jej niemoralnym, jak na tamte czasy, prowadzeniu się. Miała nawet utrzymywać bliskie kontakty z proboszczem kórnikowskim i pastorem berlińskim. Legenda o Białej Damie powstała na bazie portretu autorstwa Antoine'a Pesne'a, na którym uwiecznił Teofilę Działyńską w imponującej, białej sukni. Podobno codziennie przed północą schodzi z obrazu i zabiera ją na przejażdżkę rycerz w czarnej zbroi. Ma to być jej kara za rozkazanie rozebrania posiadłości myśliwskiej Górków. W niej diabły miały strzec skarbów tej rodziny i to one miały spowodować klątwę Teofilii. Pozyskane materiały miały być wykorzystane do odbudowy posiadłości strawionych w pożarze. Autorem legendy jest Józef Rychter i istnieje jej wiele wersji.

Teofila z Działyńskich, Szkołdrska-Potulicka "Biała Dama"

Portret autorstwa Antoine'a Pesne'a 

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y347
Kraj
Polska
Rok wydania
1998
Nominał
2 zł - Złote polskie
Stempel
Zwykły
Rant
Gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
400 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1998-09-16
Data ostatniej emisji
1998-09-16
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.