• -12%
Awers monety 2 euro 2017 Odeon w Pafos na Cyprze Europejska Stolica Kultury
Rewers monety 2 euro 2017 Odeon w Pafos na Cyprze Europejska Stolica Kultury

2 euro 2017 Odeon w Pafos na Cyprze - Europejska Stolica Kultury

Pafos to nadmorskie miasto w południowo-zachodnim Cyprze i stolica dystryktu o tej samej nazwie. Jest ważnym miejscem w historii tego kraju, dlatego ruiny Odeonu (miejsce występów) z tego miejsca uwieczniono na jednej z monet euro. Naokoło po grecku i turecku nazwa państwa emitującego i rok emisji 2017.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
CY2_2017#300
Ostatnie sztuki w magazynie
18,92 zł 21,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Odeon w Pafos na Cyprze

Obecne miasto Pafos leży w Republice Cypryjskiej na wybrzeżu Morza Śródziemnego, około 50 km na zachód od Limassol (największego portu na wyspie). Park Archeologiczny w Pafos obejmuje większość miasta i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na jego starożytne ruiny. W 2011 roku liczyło 32 892 mieszkańców i pod tym względem jest czwarte co do wielkości w kraju. Wraz z Aarhus w Danii zostało wybrane na Europejską Stolicę Kultury na rok 2017. Wedle mitologii, to właśnie u wybrzeży tego miasta z piany miała narodzić się bogini Afrodyta.

Najważniejszymi ruinami odkrytymi do tej pory są cztery duże, zachwycające rzymskie wille: Dom Dionizosa, Dom Orfeusza, Dom Ajona i Dom Tezeusza, wszystkie z zachowanymi mozaikowymi podłogami. Ponadto wykopaliska odsłoniły agorę, Asklepiejon, bazylikę, miejsce występów tzw. odeon, teatr i nekropolię znaną jako Grobowce Królewskie i wiele innych. 

Gospodarka Pafos w dużej mierze zależy od turystyki, a w dystrykcie znajdują się cztery kurorty. Największym z nich jest Kato Pafos, które zatrudnia ponad połowę populacji Pafos. Rolnictwo, a zwłaszcza uprawa bananów, winogron i tytoniu ma również znaczący udział w gospodarce miasta.

Cypr

Szczegóły produktu

Kraj
Cypr
Rok wydania
2017
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Krajowa Grecji, Ateny, Grecja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
435 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2017-11-30
Data ostatniej emisji
2017-11-30
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.