Rewers monety 2 euro 2020 200lecie pierwszej wyprawy antarktycznej
Awers monety 2 euro 2020 200lecie pierwszej wyprawy antarktycznej

2 euro 2020 200-lecie pierwszej wyprawy antarktycznej

Antarktyka to obszar geograficzny obejmujący kontynent Antarktydę oraz otaczający ją Ocean Południowy wraz ze zlokalizowanymi na nim wyspami. Dotarcie w te miejsca pozwoliło na wiele badań, które dużo mówią nam o naszej planecie i jej historii. W 200-lecie pierwszej udanej wyprawy antarktycznej, Estończycy wyemitowali okolicznościowe monety euro. Głównym motywem awersu jest statek, u góry napisy Fabian Gottlieb von Bellingshausen, osoby która udokumentowała wyprawę. Z prawej "EESTI" oznaczające Estonię i rok emisji 2020. Na dole napis "ANTARKTIKA 200"

Jakość
  • Mennicza (UNC)
EE2_2020km94
Ostatnie sztuki w magazynie
21,00 zł

Wyświetl historię cen produktu


200-lecie pierwszej wyprawy antarktycznej

Antarktyka to obszar zlokalizowany na biegunie południowym ziemi. Zalicza się do niej Antarktydę i otaczający ją Ocean Południowy wraz z położonymi na nim wyspami. Region obejmuje około 20 procent półkuli południowej z czego 5,5 procent (14 mln km2) to powierzchnia samego kontynentu Antarktydy. Zgodnie z definicją Traktatu Antarktycznego, region Antarktyki to cały obszar na południe od 60°S szerokości geograficznej.

Przez co najmniej część roku na Antarktydzie żyją różne zwierzęta, w tym: pingwiny, albatrosy, wieloryby, ryby, kryle, wielkie kalmary, fulmary. Roślinność to tundra. Sam kontynent Antarktydę pokrywa w 98% lód o średniej grubości 1,9 km. Antarktyda jest średnio najzimniejszym, najsuchszym i najbardziej wietrznym i najwyżej położonym kontynentem.

Jest pustynią polarną z rocznymi opadami 200 mm wzdłuż wybrzeża i w znacznie mniejszej ilości w głębi lądu. Jednak aż 80% światowych zasobów słodkiej wody jest tam zmagazynowanych. Gdyby wszystko się stopiło wystarczyłoby do podniesienia globalnego poziomu mórz o około 60 metrów. W stacjach badawczych rozsianych po całym kontynencie przebywa rocznie od 1000 do 5000 osób z różnych krajów świata. Pierwsze przybycie na Arktykę zostało dokonane przez zespół Norwegów w 1895 roku. Były wcześniejsze próby, być może nawet udane, jednak nie ma na to wystarczającego potwierdzenia.

Pingwiny na jednej z wysp antarktycznych

Szczegóły produktu

Kraj
Estonia
Rok wydania
2020
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Litewska, Wilno, Litwa
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
750 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2020-01-27
Data ostatniej emisji
2020-01-27
Grading
km94
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.