• -15%
Rewers monety 2 euro 2012 10lecie banknotów i monet euro Estonia
Awers monety 2 euro 2012 10lecie banknotów i monet euro Estonia

2 euro 2012 10-lecie banknotów i monet euro (Estonia)

Chociaż sam system euro został wprowadzony w 1999 roku to monety i banknoty zaczęły obowiązywać wspólnie w całej strefie dopiero 3 lata później. Z okazji 10-lecia banknotów i monet euro wyemitowano monety okolicznościowe. Monety wszystkich emitentów były identyczne, różniły się tylko oznaczeniami w językach krajowych. W wersji estońskiej jest to nazwa EESTI. Pod nią kula ziemska z budynkami istotnymi dla działania strefy euro. Sam glob połączony jest z symbolem euro.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
EE2_2012km70
Ostatnie sztuki w magazynie
17,85 zł 21,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

10-lecie banknotów i monet euro (Estonia)

Wszystkie banknoty w strefie euro są identyczne. Mają siedem różnych kolorów w zależności od nominału. Widnieją na nich budynki, które w rzeczywistości nie istnieją, aby nie faworyzować żadnego z krajów. Budowle nawiązują jednak do styli architektonicznych, których używano w Europie. Odpowiednio są to style: 5 euro: klasyczny, 10 euro: romański, 20 euro: gotyk, 50 euro: renesans, 100 euro: barok i rokoko, 200 euro: XIX-wieczna architektura z żelaza i szkła, 500 euro: nowoczesna architektura XX wieku.

Inaczej jest przy monetach. Mają one stronę wspólną dla wszystkich krajów i stronę własną dla swojego. Wykończenie krawędzi monet różni się w zależności od ich nominału. Dwie kolejne monety nigdy nie mają takiego samego wykończenia krawędzi. 

Każde państwo członkowskie, w którym obecna jest wspólna unia walutowa, ma prawo do wyemitowania okolicznościowej monety o nominale 2 euro dwa razy w roku. Wzór tych monet musi zostać zatwierdzony przez Komisję Europejską i inne państwa członkowskie Unii Europejskiej. Wyjątkowo kraj może zostać upoważniony do wybicia trzeciej monety w celu upamiętnienia wydarzenia o znaczeniu ogólnoeuropejskim. Te okolicznościowe monety są prawnym środkiem płatniczym w całej strefie euro i mogą być używane w taki sam sposób jak inne.

Banknoty euro

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km70
Kraj
Estonia
Rok wydania
2012
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Berlińska, Berlin, Niemcy
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
2 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2012-01-02
Data ostatniej emisji
2012-01-02
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.