• -15%
Awers monety 2 zł 1998 XVIII. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Nagano
Rewers monety 2 zł 1998 XVIII. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Nagano

2 zł 1998 - XVIII. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Nagano

W 1998 roku Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Nagano w Japonii. Brali w nich udział również przedstawiciele z Polski. Z okazji tego wydarzenia powstała moneta o nominale 2 złotych. Na rewersie uwieczniono postać zjeżdżającą na nartach i podpisy odnośnie wspomnianych Igrzysk. Na awersie godło orzeł biały, który ma znak mennicy pod łapą. Bo jego bokach widnieje rozdzielony na dwie części rok emisji monety 1998. Na dole nominał "zł 2 zł", u góry nazwa państwa emitującego RZECZPOSPOLITA POLSKA.

PL1_1998y335
Obecnie brak na stanie
51,00 zł 60,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 52,80 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


XVIII. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Nagano

XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Japonii w miejscowości Nagano i jej okolicach w 1998 roku. Brało w nich udział 2117 zawodników z 72 krajów. Trwały 16 dni od 7 do 22 lutego 1998 roku i były drugimi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, które odbyły się w Japonii, 26 lat po Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo w 1972 roku. Po raz pierwszy dyscyplinami były curling oraz snowboard.

Wydarzenia i konkurencje odbywały się głównie w Nagano oraz pobliskich miastach Yamanouchi, Hakuba, Karuizawa i Nozawaonsen. Motywem przewodnim całych Igrzysk było „Współistnienie z naturą”. Gospodarze zwracali szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju kwestie środowiskowe w tym miejsca, meble w Wiosce Sportowców, ubrania urzędników itp.

Na szczycie tabeli medalowej znalazły się Niemcy z 29 krążkami w tym 12 złotymi, a za nimi Norwegia i Rosja, które zdobyły odpowiednio 25 i 18 medali. Największe osiągniecia Polaków z tych Igrzysk to 5 miejsce Andrzeja Bachledy-Curusia w narciarstwie alpejskim, ta sama lokata w biathlonie sztafety mężczyzn oraz 6 miejsce Anny Stery-Kustusz również w tej dyscyplinie.

Nagano

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y335
Kraj
Polska
Rok wydania
1998
Nominał
2 zł - Złote polskie
Stempel
Zwykły
Rant
Gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
420 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1998-02-25
Data ostatniej emisji
1998-02-25
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.