• -12%
Rewers monety 2 euro 2018 Sauna fińska
Awers monety 2 euro 2018 Sauna fińska

2 euro 2018 Sauna fińska

Sauna fińska to tzw. sauna sucha. Racjonalne korzystanie z niej ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Ze Skandynawii moda na tego typu pomieszczenia rozniosła się na cały świat. W ramach dumy z sauny w 2018 Finowie wyemitowali monetę okolicznościową o nominale 2 euro. Na awersie umieszczono typowy fiński krajobraz i budynki, z których unosi się para z saun. Rewers to projekt odpowiedni dla wszystkich monet euro.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
FI2_2018km268
Ostatnie sztuki w magazynie
18,92 zł 21,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Sauna fińska

Sauny fińskie to pomieszczenia, w których jest bardzo gorąco i sucho. Zazwyczaj jest w nich piec z gorącymi kamieniami, które polewa się wodą. Pobyt w saunie ma mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Może poprawiać krążenie, kondycję skóry czy wpływać na poprawę wydolności oddechowej. W razie problemów zdrowotnych przed korzystaniem z sauny należy skontaktować się z lekarzem. Przebywa się w nich od kilku do kilkunastu minut, a następnie powinno się polać zimną wodą. Istnieją również inne rodzaje saun.

Uważa się że sauny fińskie mogły istnieć już 7 000 lat p.n.e. Jednak potwierdzone zapiski pochodzą z 1112 roku spod ręki Nestora, który był kronikarzem. Opisywał gorące, drewniane sauny, w których byli nadzy, kąpiący się ludzie. Bili się gałązkami, a na końcu polewali zimną wodą. Są związane z kulturą nie tylko samej Finlandii, ale i całej Skandynawii. Odpowiednikiem w Rosji są balie. Sauna fińska została wpisana na listę UNESCO niematerialnego dziedzictwa kulturowego 17 grudnia 2020.

Sauny są integralną częścią stylu życia w Finlandii. Można je znaleźć na brzegach licznych fińskich jezior, w prywatnych mieszkaniach, siedzibach firm, w gmachu parlamentu, a nawet na głębokości 1400 metrów w kopalni Pyhäsalmi. Sauna jest ważnym elementem tożsamości narodowej a osoby, które mają taką możliwość, zazwyczaj korzystają z sauny przynajmniej raz w tygodniu. Tradycyjny dzień jej używania to sobota. 

Sauna fińska

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km268
Kraj
Finlandia
Rok wydania
2018
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Fińska, Vantaa, Finlandia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2018-10-22
Data ostatniej emisji
2018-10-22
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.