• -15%
Rewers monety 2 euro 2018 Park Narodowy Koli
Awers monety 2 euro 2018 Park Narodowy Koli

2 euro 2018 Park Narodowy Koli

Park Narodowy Koli to duma Finlandii. Przepiękny region jest pod ochrona ze względu na swój krajobraz i geologię. W 2018 Finowie wyemitowali monetę 2 euro z awersem, na którym uwieczniono grafikę Koli autorstwa Erkki Vainio.

FI2_2018km269
Obecnie brak na stanie
14,88 zł 17,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 15,40 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Park Narodowy Koli

Narodowy Park Koli leży w gminach Joensuu, Lieksa i Kontiolahti w Karelii Północnej w Finlandii. Obejmuje 30 kilometrów kwadratowych zalesionych wzgórz na zachodnim brzegu jeziora Pielinen. Park ten został założony w 1991 roku i jest obecnie zarządzany przez Metsähallitus. Pierwotnie był pod opieką Fińskiego Instytutu Badawczego Leśnictwa, zwanego także Metlą.

Park chroni tradycyjne dziedzictwo rolnicze tego obszaru. Był niegdyś pogańskim miejscem ofiarnym, a następnie wykorzystywany w celach uprawnych. Obecnie pola na terenie parku nie są już wycinane i palone, jednak siano jest koszone co roku, a na łąkach wypasane są tradycyjne fińskie rasy krów i owiec.

Oprócz pól na jego terenie występują zalesione wzgórza, które również podlegają ochronie. Teren Koli jest bardzo zróżnicowany, co pozwala na występowanie wielu różnych biotopów na niewielkim obszarze i dużej różnorodności gatunków. Skalisty teren jest stosunkowo nierówny, ale ma bogate poszycie roślinne. 

Najbardziej znanym punktem widokowym w parku jest Ukko-Koli, z którego rozciąga się wspaniały widok na wschód nad jeziorem Pielinen. W okresie letnim działają tam 2 wyciągi widokowe. W rejonie parku znajdują się dwa ośrodki narciarskie. W okolicy jest również wiele jaskiń, takich jak choćby Pirunkirkko, która ma 34 metry długości i 1-7 metrów wysokości.  

Koli - widok na jezioro Pielinen

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km269
Kraj
Finlandia
Rok wydania
2018
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Fińska, Vantaa, Finlandia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2018-05-28
Data ostatniej emisji
2018-05-28
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.