• -15%
Rewers monety 2 euro 2014 Pisarka autorka komiksów Tove Jansson
Awers monety 2 euro 2014 Pisarka autorka komiksów Tove Jansson

2 euro 2014 Pisarka, autorka komiksów - Tove Jansson

W Polsce Tove Jansson jest najbardziej znana za sprawą bajki "Muminki". Była pisarką, rysowniczką, malarką, autorką komiksów i wielu grafik. W 2014 roku w fińskiej mennicy wybito okolicznościowe monety na cześć kreatywnej artystki. Na awersie widać profil kobiety oraz jej imię i nazwisko. Standardowo oznaczenia emitenta, a autorem jest Jari Lepistö.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
FI2_2014km194
Dostępny
24,23 zł 28,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 23,70 zł

Wyświetl historię cen produktu

Pisarka, autorka komiksów - Tove Jansson

Tove Marika Jansson urodziła się 9 sierpnia 1914 roku w Helsinkach. Była fińską pisarką, powieściopisarką, malarką, ilustratorką i autorką komiksów. Jej rodzina, należąca do szwedzkojęzycznej mniejszości Finlandii, również zajmowała się sztuką: jej ojciec, Viktor Jansson był rzeźbiarzem, a matka Signe Hammarsten-Jansson, urodzoną w Szwecji graficzką i ilustratorką. Rodzeństwo Tove również zostało artystami: Per Olov Jansson został fotografem, a Lars Jansson pisarzem i rysownikiem.

W wieku 14 lat Jansson napisała i zilustrowała swoją pierwszą książkę z obrazkami: „Sara och Pelle och näckens bläckfiskar” co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Sara i Pelle i Dzieci Neptuna”. Została jednak opublikowana dopiero w 1933 roku. Tove sprzedawała również rysunki, które były publikowane w czasopismach w latach dwudziestych.

Jansson jest znana przede wszystkim jako autorka książek o muminkach. Muminki to rodzina swego rodzaju trolli, które są białe, okrągłe, gładkie. Mają duże twarze i głowy, przez co nieco przypominają hipopotamy. Pierwsza książka z serii o sympatycznych istotach, „Muminki i wielka powódź”, została napisana w roku 1945. Polskie przyjęte tłumaczenie to: „Małe trolle i duża powódź”

Tove Jansson

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km194
Kraj
Finlandia
Rok wydania
2014
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Fińska, Vantaa, Finlandia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2014-06-16
Data ostatniej emisji
2014-06-16
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.