• -12%
Awers monety 2 euro 2004 Przystąpienie nowych państw członkowskich do Unii Europejskiej
Rewers monety 2 euro 2004 Przystąpienie nowych państw członkowskich do Unii Europejskiej

2 euro 2004 Przystąpienie nowych państw członkowskich do Unii Europejskiej

Największe jednoczesne zwiększenie liczby państw członkowskich Unii Europejskiej miało miejsce w 1 maja 2004 roku. Dlatego fiński rząd wyemitował we wspomnianym roku okolicznościowe monety o nominale 2 euro. Ich motywem jest roślina symbolizująca rozrost wspólnoty. U góry rok emisji 2004, na dole EU.

FI2_2004km114
Obecnie brak na stanie
187,00 zł 212,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 212,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Przystąpienie nowych państw członkowskich do Unii Europejskiej

Unia Europejska (UE) powiększyła się kilka razy w swojej historii, w drodze przystąpienia do niej nowych państw członkowskich. Aby przystąpić do UE, państwo musi spełnić warunki gospodarcze i polityczne zwane kryteriami kopenhaskimi (po szczycie w Kopenhadze w czerwcu 1993 roku), które wymagają stabilnego, demokratycznego rządu, szanującego rządy prawa oraz odpowiadające mu wolności i instytucje. Zgodnie z Traktatem z Maastricht, każde obecne państwo członkowskie i Parlament Europejski muszą wyrazić zgodę na przyjęcie nowych krajów do wspólnoty.

Proces rozszerzenia bywa określany mianem integracji europejskiej. Termin ten jest również używany w odniesieniu do intensyfikacji współpracy między państwami członkowskimi UE, ponieważ rządy krajowe pozwalają na stopniową harmonizację prawa krajowego.

Największy taki proces, który powiększył UE, terytorialnie i liczebnie, miał miejsce 1 maja 2004 roku. Równocześnie dołączyły następujące kraje (niekiedy określane, jako kraje "A10"): Cypr, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Słowacja i Słowenia. Siedem z nich należało do byłego bloku wschodniego (z czego trzy pochodziły z byłego Związku Radzieckiego, a cztery były i nadal są członkami sojuszu środkowoeuropejskiego Grupy Wyszehradzkiej).

Flaga europejska

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km114
Kraj
Finlandia
Rok wydania
2004
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Fińska, Vantaa, Finlandia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2004-04-13
Data ostatniej emisji
2004-04-13
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.