• -12%
Awers monety 2 euro 2015 225 rocznica Święta Federacji
Rewers monety 2 euro 2015 225 rocznica Święta Federacji

2 euro 2015 225 rocznica Święta Federacji

Święto Federacji było ogromną fetą zorganizowaną w 14 lipca 1790 roku w rocznicę zdobycia Bastylii. Wraz z upływem czasu dzień ten przekształcił się w narodowe święto Francji. Dlatego w 225 lat po tym wydarzeniu Francja wyemitowała okolicznościowe monety euro. Ich motywem jest kobiecy profil, jako personifikacja Republiki. U dołu fantazyjny napis "Liberte" ("Wolność"), rok emisji 2015, znak mennicy i kod Francji. Z lewej kokarda rewolucyjna z inskrypcją.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
FR2_2015km2227
Dostępny
18,48 zł 21,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

225 rocznica Święta Federacji

Święto Federacji obchodzone jest od 14 lipca 1790 roku (z przerwami). Po raz pierwszy odbyło się w pierwsza rocznicę szturmu na Bastylię podczas rewolucji francuskiej. Jest jednym z najważniejszych jej wydarzeń. Z czasem ewoluowało i stało się francuskim świętem państwowym (Fête nationale française).

Wydarzenie miało miejsce na Polach Marsowych, które znajdowały się wówczas daleko poza granicami Paryża. Ogromny stadion został sfinansowany przez Zgromadzenie Narodowe i ukończony na czas, tylko dzięki pomocy tysięcy ochotników. Podczas tych pracowitych dni, pracownicy festiwalu spopularyzowali nową piosenkę, która stała się oficjalnym symbolem rewolucji we Francji, „Ah! ça ira” (najsłynniejsza pieśń rewolucyja do czasu powstania „Marsylianki”.

Po obu stronach terenu zbudowano ogromne trybuny dla widzów, na których mogło zasiąść 100 000 osób. Na Sekwanie utworzono most z łodzi, prowadzący do ołtarza, na którym składano przysięgi. Nowa szkoła wojskowa służyła jako schronienie członkom Zgromadzenia Narodowego i ich rodzinom. Na jednym końcu pola był ogromny namiot, na drugim zbudowano łuk triumfalny (nie ten najbardziej popularny). Mszę odprawił Charles Maurice de Talleyrand, biskup Autun. W tym czasie nie była ukończona jeszcze pierwsza francuska konstytucja (została ratyfikowana we wrześniu 1791 roku), ale uczestnicy rozumieli jej istotę i ją aprobowali.

Paryż współczesny

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km2227
Kraj
Francja
Rok wydania
2015
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Paryska, Paryż, Francja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
4 020 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2015-07-24
Data ostatniej emisji
2015-07-24
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.