• -12%
Awers monety 2 zł 1999 Wejście Polski do NATO
Rewers monety 2 zł 1999 Wejście Polski do NATO

2 zł 1999 - Wejście Polski do NATO

1 marca 1999 roku Polska dołączyła do NATO - Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z okazji tak ważnego wydarzenia została wyemitowana moneta okolicznościowa. Na rewersie widać napis NATO na tle globusa i 2 żołnierzy opuszczających pokład samolotu wojskowego. Na awersie centralnie orzeł biały ze znakiem mennicy pod pazurami. Po jego bokach rozdzielony rok emisji 1999, u dołu nominał "zł 2 zł", a u góry nazwa państwa RZECZPOSPOLITA POLSKA.

PL1_1999y357
Obecnie brak na stanie
30,36 zł 34,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 34,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Wejście Polski do NATO

NATO (ang. North Atlantic Treaty Organization). Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego to międzyrządowy sojusz wojskowy z 4 kwietnia 1949 roku zawarty między 28 krajami europejskimi i 2 z Ameryki Północnej. Pierwotnie było w nim tylko 12 państw. Dodatkowe 20 krajów uczestniczy w natowskim programie Partnerstwa dla Pokoju, a 15 kolejnych aktywnie współpracuje.

Organizacja stanowi system bezpieczeństwa zbiorowego, w którym niezależne państwa członkowskie zgadzają się na wzajemną obronę w odpowiedzi na atak jakiejkolwiek strony zewnętrznej. Kwatera główna NATO znajduje się w Brukseli w Belgii, natomiast kwatera główna Sojuszniczych Dowództw Operacyjnych w pobliżu Mons w tym samym kraju.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO jest organem, który określa ogólne cele strategiczne dla organizacji i spotyka się 2 razy do roku. Współdziała bezpośrednio ze strukturami parlamentarnymi rządów narodowych państw członkowskich, które wybierają swoich ambasadorów przy NATO. 

Flaga NATO

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y357
Kraj
Polska
Rok wydania
1999
Nominał
2 zł - Złote polskie
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
450 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1999-06-23
Data ostatniej emisji
1999-06-23
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.