Rewers monety 2 euro 2019 Andreas Kalvos
Awers monety 2 euro 2019 Andreas Kalvos

2 euro 2019 Andreas Kalvos

Andreas Kalvos był poetą greckiego pochodzenia. Pisał w języku ojczystym, jak i włoskim. Rodacy uczcili jego postać emitując w 2019 roku monetę okolicznościową z jego podobizną na awersie. Naokoło postaci napisy „ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ 1792-1869”, z prawej nazwa państwa emitującego „ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ” („REPUBLIKA GRECKA”), z lewej rok emisji i znak mennicy.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
GR2_2019km315
Ostatnie sztuki w magazynie
21,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Andreas Kalvos

Andreas Kalvos (pl. Kalwos) urodził się 1 kwietnia 1792 roku na greckiej wyspie Zakyntos.  Był jednym z przedstawicieli jońskiej szkoły literackiej. Nie jest znany żaden jego portret. Gdy miał 10 lat wraz z ojcem i bratem przeprowadził się do Livorno we Włoszech. Matka pozostała w kraju, a wkrótce rodzice się rozwiedli. Andreas nigdy więcej nie spotkał się już z rodzicielką. W Livorno Andreas po raz pierwszy studiował starożytną literaturę grecką i łacińską oraz historię. Mieszkał przez kilka miesięcy w Pizie, gdzie pracował jako sekretarz, a następnie przeniósł się do Florencji - ówczesnego centrum życia intelektualnego i artystycznego. 

W 1812 zmarł jego ojciec, a finanse Kalvosa były w opłakanym stanie. W tym samym roku poznał Ugo Foscolo, najbardziej zasłużonego włoskiego poetę i uczonego epoki, podobnie jak Andreas, pochodzącego z Zakyntos Foscolo dał Calvosowi stanowisko swego kopisty. Pod wpływem Foscolo Kalvos zajął się neoklasycyzmem. W 1813 Kalvos napisał trzy tragedie po włosku: „Theramenes”, „Danaïdes” i „Hippias”. Ukończył także cztery monologi dramatyczne, utrzymane w stylu neoklasycznym. 

Pod koniec 1816 roku obaj poeci wyjechali razem do Wielkiej Brytanii i pracowali dalej wspólnie w Londynie aż do lutego 1817 roku, kiedy to z nieznanego powodu pokłócili się i rozstali. Na początku 1820 Kalvos opuścił Wielką Brytanię. We wrześniu 1820 roku wracając do Florencji, zatrzymał się na krótko w Paryżu. Następnie przybył do ojczyzny gdzie uczył w Akademii Jońskiej na Kerkirze. Kalvos zmarł 3 listopada 1869 w Louth.

Grecka flaga. Z tego kraju pochodził poeta

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km315
Kraj
Grecja
Rok wydania
2019
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Krajowa Grecji, Ateny, Grecja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
750 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2019-07-11
Data ostatniej emisji
2019-07-11
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.