• -12%
Awers monety 2 euro 2017 Pamięci Nikosa Kazandzakisa w 60 rocznicę śmierci
Rewers monety 2 euro 2017 Pamięci Nikosa Kazandzakisa w 60 rocznicę śmierci

2 euro 2017 Pamięci Nikosa Kazandzakisa w 60 rocznicę śmierci

Nikos Kazandzakis był pisarzem i filozofem. Jest autorem z Grecji, którego dzieła są najczęściej tłumaczone na inne języki. W 60 rocznicę jego śmierci została wyemitowana okolicznościowa moneta o nominale 2 euro. Na awersie, który zaprojektował George Stamatopoulos widać profil artysty, napisy tematyczne, oznaczenia emitenta Grecji.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
GR2_2017km289
Ostatnie sztuki w magazynie
19,80 zł 22,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Pamięci Nikosa Kazandzakisa w 60 rocznicę śmierci

Nikos Kazandzakis urodził się 18 lutego 1885 w Heraklionie na Krecie. Był pisarzem i myślicielem, nominowanym aż 9 razy do Literackiej Nagrody Nobla. Jego najbardziej znane dzieło to „Grek Zorba” z 1946 roku opublikowane pod pierwotnym tytułem „Życie i czasy Alexisa Zorby” (íos ke politía tu Aléxi Zorbá). Na jej podstawie stworzono musical, balet oraz pełnometrażowy film. W Polsce powieść została wydana w 1971 roku. Nikos Przetłumaczył także na język nowogrecki wiele znaczących dzieł, takich jak „Boska Komedia”, „Tako rzecze Zaratustra”, „O powstawaniu gatunków”, „Iliadę” i „Odyseję”

W latach 1902 do 1906 roku Kazandzakis studiował prawo na Uniwersytecie w Atenach. Następnie w 1907 wyjechał na Sorbonę, aby studiować filozofię. Po powrocie do Grecji zaczął tłumaczyć klasyki z tej dziedziny. Pierwszym opublikowanym dziełem Nikosa był „Wąż i lilia” z 1906 roku, pod którym podpisał się pseudonimem Karma Nirvami.

Mocno interesował się polityką. Był przekleństwem prawicy w Grecji zarówno przed, jak i po II wojnie światowej. Prawica toczyła wojnę z jego twórczością i nazywała go „niemoralnym” i „bolszewickim rozrabiaczem” oraz oskarżyła o bycie „rosyjskim agentem”.

Nikos Kazandzakis w 1904 roku

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km289
Kraj
Grecja
Rok wydania
2017
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Krajowa Grecji, Ateny, Grecja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
750 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2017-07-10
Data ostatniej emisji
2017-07-10
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.