• -15%
Rewers monety 2 euro 2017 Stanowisko archeologiczne w Filippi
Awers monety 2 euro 2017 Stanowisko archeologiczne w Filippi

2 euro 2017 Stanowisko archeologiczne w Filippi

Filippi było starożytnym, greckim miastem. Obecnie znajduje się na terenie Macedonii Wschodniej. Stanowisko archeologiczne zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2016 roku. Z tej okazji, rok później Grecy wyemitowali okolicznościowe monety euro. Motywem jest fragment odkrytej bazyliki i mozaiki. Naokoło „ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΦΙΛΙΠΠΩΝ” („STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE FILIPPI”) i „ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ” („REPUBLIKA GRECKA”), rok emisji 2017 i znak mennicy.

GR2_2017km290
Obecnie brak na stanie
14,88 zł 17,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 15,40 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Stanowisko archeologiczne w Filippi

Filippi było głównym greckim miastem, zlokalizowanym na północny zachód od pobliskiej wyspie Tasos. Miasto pierwotnie nazywało się Krenides (po grecku: Κρηνῖδες). Miasto zostało opuszczone w XIV wieku po podbojach osmańskich. Obecna znajdują się tam ruiny starożytnego miasta, a teren jest częścią regionu Macedonii Wschodniej i Tracji w Grecji. Stanowisko archeologiczne Filippi zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2016 roku. 

Koloniści z Tajlandii założyli osadę w Krenides około 360-359 roku p.n.e. W 356 roku p.n.e. król Macedoński Filip II podbił miasto i przemianował je na Filippi. Wyposażył miasto w ważne fortyfikacje, które częściowo zablokowały przejście między bagnami a górą Orbelos i częściowo osuszył bagna. Odkrycie nowych kopalń złota w pobliżu miasta w Asyli, przyczyniło się do bogactwa królestwa, a Filip założył tam mennicę.

Bardzo mało wiadomo o mieście w tym okresie, ale pozostałości archeologiczne obejmują mury, teatr grecki, fundamenty domu pod forum rzymskim i małą świątynię poświęconą kultowi jakiegoś bohatera. Pomnik ten obejmuje grób, który prawdopodobnie znajduje się na agorze i jest poświęcony założycielowi miasta.

Filip II Macedoński

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km290
Kraj
Grecja
Rok wydania
2017
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Krajowa Grecji, Ateny, Grecja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
750 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2017-10-12
Data ostatniej emisji
2017-10-12
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.