• -12%
Awers monety 2 euro 2010 2500 rocznica Bitwy pod Maratonem
Rewers monety 2 euro 2010 2500 rocznica Bitwy pod Maratonem

2 euro 2010 2500 rocznica Bitwy pod Maratonem

Bitwa pod Maratonem była spektakularnym odparciem armii Imperium Osmańskiego przez Greków. W 2500 lat po tym wydarzeniu została wyemitowana okolicznościowa moneta euro w ateńskiej mennicy powiązana z tym tematem. Na awersie widnieje wojownik w biegu na tle tarczy. Naokoło napisy związane z tematem i nazwa państwa emitującego po grecku. 

GR2_2010km236
Obecnie brak na stanie
18,74 zł 21,30 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 21,30 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


2500 rocznica Bitwy pod Maratonem

Bitwa pod Maratonem była początkiem inwazji Imperium Osmańskiego na Grecję. Było to zemstą za opowiedzenie się Grecji za powstaniem jońskim przeciwko Persom. Działa się 490 roku p.n.e. Armia grecka zadała miażdżącą klęskę liczniejszym Turkom i ich sprzymierzeńcom. W zależności od źródeł zakłada się, że po stronie ateńskiej było około 10 000-11 000 wojowników, a perskiej 25 000.

Zwycięstwo bardzo podniosło morale Greków, a wokół wydarzeń narosły wszelkiego rodzaju legendy. Wizje mitycznego ateńskiego bohatera Tezeusza podczas bitwy i interwencja Pana (greckiego Boga), to tylko niektóre z historii, które miały wyjaśniać, w jaki sposób Grekom udało się pokonać potężną armię perską. Weterani bitwy z dumą nosili na tarczy byki, aby pokazać swój udział w tym wielkim zwycięstwie.

Według legendy ateński posłaniec został wysłany z Maratonu do Aten, do których było około 40 kilometrów i tam ogłosił klęskę Persów po czym zmarł z wycieńczenia. Ta opowieść stała się podstawą do powstania dyscypliny sportowej zwanej maratonem. Bitwa jest reprezentowana w greckiej literaturze, sztuce, rzeźbie, architekturze i garncarstwie, jako kluczowy i decydujący moment w historii Grecji.

Maraton jest bardzo popularną dyscypliną sportu

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km236
Kraj
Grecja
Rok wydania
2010
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Krajowa Grecji, Ateny, Grecja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
2 500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2010-10-25
Data ostatniej emisji
2010-10-25
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.