• -15%
Rewers monety 2 euro 2004 XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach
Awers monety 2 euro 2004 XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach

2 euro 2004 XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach

Grecja jest miejscem powstania idei Igrzysk Olimpijskich, dlatego takie wydarzenia są dla niej szczególnie ważne. W 2004 roku odbyły się tam XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie nowożytne i z tego powodu wyemitowana została okolicznościowa moneta euro. Autor awersu umieścił na nim grafikę postaci rzucającej dyskiem, flagę olimpijską i standardowe oznaczenia emitenta.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
GR2_2004km209
Ostatnie sztuki w magazynie
19,13 zł 22,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 18,75 zł

Wyświetl historię cen produktu

XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004 odbyły się w Atenach w Grecji. Trwały od 13 do 29 sierpnia. Wzięło w nich udział 10 625 (6296 mężczyzn i 4329 kobiet) zawodników i zawodniczek z 201 krajów. Podczas tych Igrzysk wprowadzono nową wersję awersu medalu, zastępując projekt Giuseppe Cassioli, który był używany od 1928 roku. Nowy projekt przedstawia Stadion Panateński w Atenach i koryguje dawny błąd polegający na przedstawieniu rzymskiego Koloseum zamiast jakiegoś miejsca czy budowli greckiej. Igrzyska 2004 zostały dobrze zapamiętane. Pojawiły się jednak kontrowersje wokół tego, jak ich organizacja wpłynęła na zwiększenie zadłużenia Grecji.

Wzrósł standard rywalizacji między narodami na całym świecie. W końcowej klasyfikacji medalowej prowadziły Stany Zjednoczone, a następnie Chiny i Rosja z Grecją jako gospodarzem na 15 miejscu. Podczas tych igrzysk pobito również kilka rekordów świata i olimpijskich. Polska zdobyła łącznie 10 medali, z czego aż 3 wywalczyła pływaczka Otylia Jędrzejczak (1 złoty,  2 srebrne). Dodatkowo złote zdobyli Tomasz Kucharski i Robert Sycz oraz Robert Korzeniowski, brązowe Sylwia Gruchała, Mateusz Kusznierewicz, Agata Wróbel, Anna Rogowska Aneta Pastuszka i Beata Sokołowska-Kulesza.

Flaga Igrzysk Olimpijskich

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km209
Kraj
Grecja
Rok wydania
2004
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Krajowa Grecji, Ateny, Grecja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
35 500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2004-05-12
Data ostatniej emisji
2004-05-12
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.