• -12%
Rewers monety 2 euro 2016 Hibernia
Awers monety 2 euro 2016 Hibernia

2 euro 2016 Hibernia

Hibernia jest historyczną nazwą i symbolem Irlandii. Aby ją uczcić kraj ten wyemitował okolicznościowe monety euro w 2016 roku w stulecie Powstania Wielkanocnego. Na awersie autor John Smyth umieścił posąg Hibernii na budynku głównej, dublińskiej poczty. Z lewej rok 1916, z prawej 2016. Na cokole nazwa Irlandii ÉIRE i rok emisji 2016.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
IE2_2016km88
Dostępny
22,44 zł 25,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 21,20 zł

Wyświetl historię cen produktu

Setna rocznica pierwszego zgromadzenia Dáil Éireann

Hibernia jest historyczną nazwą Irlandii oraz jej symbolem. Ma pochodzenie greckie. Obecnie używana jest symbolicznie, często jako przydomek do nazw miejsc czy organizacji. Jest również używana w formie personifikacji, jako postać reprezentująca Irlandię. Pojawiła się w licznych rysunkach, obrazach i ilustracjach, zwłaszcza w XIX wieku. Umieszczono ją też na irlandzkiej momencie okolicznościowej euro, upamiętniającej powstanie wielkanocne z 1916 roku.

„Eiri Amach na Casca”, bo taka jest irlandzka nazwa tego wydarzenia, było wystąpieniem Irlandczyków przeciwko nadzorującej ich Wielkiej Brytanii. Miało na celu utworzenia niepodległej Republiki Irlandzkiej w czasie, gdy Wielka Brytania zajęta była walką w I wojnie światowej. Było to największe powstanie w Irlandii od buntu z 1798 roku i pierwszy konflikt zbrojny irlandzkiego okresu rewolucji. Pomimo tego, że 16 przywódców powstania zostało straconych od maja 1916 roku, to sama akcja i późniejsze wydarzenia polityczne ostatecznie przyczyniły się do wzrostu poparcia społecznego dla uzyskania niepodległości Irlandii.

Personifikcja Hiberny rozpaczającej po śmierci Edmunda Dwyera Graya w 1888 roku

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km88
Kraj
Irlandia
Rok wydania
2016
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Irlandzka, Centrum Walutowe, Dublin, Irlandia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
4 421 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2016-01-20
Data ostatniej emisji
2016-01-20
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.