• -12%
Rewers monety 2 zł 1995 Katyń Miednoje Charków 1940
Awers monety 2 zł 1995 Katyń Miednoje Charków 1940

2 zł 1995 Katyń, Miednoje, Charków 1940

Moneta powstała w celu upamiętnienia pomordowanych w lasach katyńskich. To właśnie las będący symbolem pochówku ofiar uwieczniony jest na rewersie. Widnieje również na nim podpis „Katyń Miednoje Charków 1940”. Na awersie jest symbol godła Polski ze znakiem mennicy MW u dołu, podpis Rzeczpospolita Polska, rok wydania 1995 oraz nominał 2 zł. Jest pierwszą monetą z serii ku czci pamięci osób, które straciły życie w ramach zbrodni katyńskiej.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_1995y285
Ostatnie sztuki w magazynie
214,72 zł 244,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 244,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

Zbrodnia katyńska

Mianem zbrodni katyńskiej określa się działania NKWD, podczas których zamordowano co najmniej 21 768 obywateli Polski, uznanych za sowieckich wrogów. Najwięcej osób zginęło i zostało pochowanych w lasach katyńskich, miednojskich i charkowskich. Przede wszystkim byli to wzięci do niewoli po agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku, oficerowie Wojska Polskiego oraz jego członkowie. W tym również rezerwowi np. lekarze, nauczyciele, prawnicy, inżynierowie, naukowcy, przedsiębiorcy. Ofiarami byli też urzędnicy i przedstawiciele służb mundurowych: policjanci i pogranicznicy. Mordów dokonywano głównie poprzez strzały w tył głów. Zwłoki chowano w masowych grobach w okolicznych lasach.

Zbrodnie były tematem tabu, a okoliczna ludność miała całkowity zakaz rozmawiania na ten temat, pod groźbą śmierci. Przez długi czas ludobójstwo było ukrywane, a jego przebieg przekłamywany. Gdy w 1943 roku z pomocą okolicznych mieszkańców Niemcy dotarli do grobów w lesie katyńskim i ogłosili ich odnalezienie, strona rosyjska oskarżyła Polskę o współpracę z nimi i pod tym pretekstem zerwano kontakty z rządem polskim w Londynie. Dopiero w 1990 roku Michał Gorbaczow, prezydent ZSRR przyznał, że masowych egzekucji dokonali Rosjanie. W 1992 roku dokumenty na ten temat, zostały przekazane stronie polskiej.

Krzyż upamiętniający zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej - Cmentarz Wojskowy na warszawskich Powązkach.

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y285
Rok wydania
1995
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Segmentowany: ząbkowane-zwykłe
Stop
Miedzionikiel
Szczegóły stopu
75% miedzi, 25% niklu
Nakład
300 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
29,50 mm
Waga
10,80 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1995-04-03
Data ostatniej emisji
1995-04-03
Seria tematyczna
Katyń
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.