• -12%
Rewers monety 2 euro 2012 100 rocznica śmierci Giovanniego Pascolego
Awers monety 2 euro 2012 100 rocznica śmierci Giovanniego Pascolego

2 euro 2012 100 rocznica śmierci Giovanniego Pascolego

Giovanni Pascoli był włoskim pisarzem, który umiłował naturę i zwierzęta, a w szczególności ptaki. Na okolicznościowej monecie wydanej w setną rocznicę jego śmierci autorka awersu Maria Carmela Colaneri umieściła półprofil poety. Z lewej rok 1912, oznaczenie mennicy włoskiej "R", inicjały grawerki "MCC", na dole "G. PASCOLI", z prawej rok 2012 i oznaczenie Włoch jako państwa emitującego monetę "RI". 

Jakość
  • Mennicza (UNC)
IT2_2012km355
Dostępny
18,48 zł 21,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

100 rocznica śmierci Giovanniego Pascolego

Giovanni Pascoli urodził się 31 grudnia 1855 roku w San Mauro di Romagna we Włoszech. W 1932 roku na jego cześć miejscowość została przemianowana na San Mauro Pascoli. Jego dzieciństwo naznaczone było cierpieniem – ojciec został zamordowany, a matka wraz z trójką jego rodzeństwa zmarli przedwcześnie. Pozostała mu szóstka rodzeństwa. Zamożna wcześniej rodzina, w wyniku tragedii zaczęła borykać się z problemami finansowymi. Wpływ morderstwa ojca na Giovanniego widać przede wszystkim w jednym z jego wierszy „La cavalla storna” („Klacz szpakowata”). Również zbiór jego poematów ukazanych w tomie „Myricae” (tytuł po łacinie pochodzi z twórczości Wergiliusza) z 1891 roku przedstawia, jak nieszczęśliwym był dzieckiem.

Jest uznawany za jednego z najlepszych przedstawicieli włoskiego dekadentyzmu. W swoich utworach przejawia przede wszystkim głównie spirytualistyczne i idealistyczne. Co ciekawe jego wykształcenie  opierało się na pozytywizmie. W swoich dziełach mocno skupiał się na zwierzętach, zwłaszcza ptakach, co wykraczało poza ówczesne myślenie o zwierzętach. Nikt nie zwracał na nie za bardzo uwagi, poza możliwością ich praktycznego wykorzystania.

Giovanni Pascoli

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km355
Kraj
Włochy
Rok wydania
2012
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Instytut Poligraficzny i Mennica Państwowa, Rzym, Włochy
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
15 012 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2012-07-02
Data ostatniej emisji
2012-07-02
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.