• -15%
2 euro 2009 200 rocznica urodzin...
2 euro 2009 200 rocznica urodzin...

2 euro 2009 200 rocznica urodzin Louis'a Braille’a

Louis Braille był pedagogiem, który odmienił życie wielu osób niepełnosprawnych. Sam miał problemy ze wzrokiem i właśnie tym tematem zajął się w swoich badaniach. Stworzył znany nam wszystkim "Alfabet Braille’a". W 200-lecie jego urodzin Włosi wyemitowali okolicznościowe monety euro na cześć Louis'a. Widać na nich symbolicznie przedstawienie czytania palcami za pomocą metody stworzonej przez nauczyciela. Nad dłonią oznaczenie państwa "RI", pod nią mennicy włoskiej "R", na dole inicjały grawerki "MCC". Z lewej pionowo imię i nazwisko Braille'a oraz lata 1809-2009.

IT2_2009km310
Obecnie brak na stanie
18,28 zł 21,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu


200 rocznica urodzin Louis'a Braille’a

Louis Braille urodził się 4 stycznia 1809 roku w Coupvray pod Paryżem we Francji. Stworzył system wypukłych kropek, który umożliwia osobom niewidomym czytanie i pisanie. Jego metoda jest powszechnie akceptowanym kodem używanym przez osoby z wadami wzroku. Sam Louis również był niewidomy – stracił wzrok w wyniku wypadku podczas zabawy w warsztacie ojca. Uszkodził sobie oko, a z czasem i przestał widzieć na drugie.

W 1829 roku Braille opublikował pracę pod tytułem „Metoda pisania słów, muzyki i zwykłych pieśni za pomocą kropek, do użytku przez niewidomych i aranżowanych dla nich”. W wieku 19 lat został nauczycielem stażystą w Narodowym Instytucie Młodzieży Niewidomej, a w wieku 24 lat pełnoprawnym nauczycielem. W 1837 roku szkoła wydała pierwszą książkę z wykorzystaniem alfabetu Braille'a. Jednak system brajlowski okazał się niedoceniony. Dyrektor szkoły, Alexandre François-René Pignier, popierał używanie alfabetu Braille'a, ale jego następca Pierre-Armand Dufau zabronił tego. Pomimo tego uczniowie i tak z niego korzystali i był w powszechnym użytku. Jednak w pełni zaakceptowany został dopiero po śmierci jego twórcy.

Popiersie Louis'a Braille'a

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km310
Kraj
Włochy
Rok wydania
2009
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Instytut Poligraficzny i Mennica Państwowa, Rzym, Włochy
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 965 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2009-10-15
Data ostatniej emisji
2009-10-15
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.