• -12%
Awers monety 2 euro 2005 1 rocznica podpisania konstytucji europejskiej
Rewers monety 2 euro 2005 1 rocznica podpisania konstytucji europejskiej

2 euro 2005 1 rocznica podpisania konstytucji europejskiej

29 października 2004 w Rzymie został podpisany Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy. Ostatecznie i tak nie wszedł w życie, ponieważ nie ratyfikowały go wszystkie państwa. Na awersie Maria Carmeli Colaneri umieściła personifikację Europy oraz byka i oznaczenia Włoch ("RI"), jako emitenta. W kompozycję wpleciono rok emisji 2005, znak mennicy włoskiej "R". Na dole napis "CONSTITUZIONE EUROPEA" ("KONSTYTUVJS EUROPEJSKA").

Jakość
  • Mennicza (UNC)
IT2_2005km245
Dostępny
25,08 zł 28,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 23,70 zł

Wyświetl historię cen produktu

1 rocznica podpisania konstytucji europejskiej

Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy miał na celu stworzenie jednolitej konstytucji dla Unii Europejskiej (UE). Do jego podpisania doszło 29 października 2004 roku w Rzymie. Ostatecznie jednak nigdy nie wszedł w życie, z powodu braku ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie. Zamieniałby istniejące traktaty Unii Europejskiej w jeden tekst, nadałby moc prawną Karcie Praw Podstawowych i rozszerzyłby głosowanie większościowe na obszary polityki, o których wcześniej decydowały państwa członkowskie jednomyślnie.

Dokument został odrzucony przez wyborców francuskich i holenderskich w maju i czerwcu 2005 roku. Całkowicie zakończyło to proces ratyfikacyjny, np. nie doszło do planowanego referendum w Polsce. Później powstał Traktat Lizboński, który zastąpił traktat konstytucyjny. Zawierał on wiele zmian, które pierwotnie były umieszczone w Traktacie Konstytucyjnym, ale zamiast uchylać i zastępować istniejące traktaty, po prostu je zmieniał i porzucał ideę jednej konstytucji. Podpisany 13 grudnia 2007 roku traktat lizboński wszedł w życie 1 grudnia 2009 roku.

Projekty Konstytucję Europejskiej po angielsku i hiszpańsku

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km245
Kraj
Włochy
Rok wydania
2005
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Instytut Poligraficzny i Mennica Państwowa, Rzym, Włochy
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
18 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2005-10-29
Data ostatniej emisji
2005-10-29
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.