• -12%
Awers monety 2 zł 2000 Zamki i pałace w Polsce Pałac w Wilanowie
Rewers monety 2 zł 2000 Zamki i pałace w Polsce Pałac w Wilanowie

2 zł 2000 - Zamki i pałace w Polsce - Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie jest przepięknym obiektem znajdującym się w Warszawie. Udało mu się przetrwać podczas rozbiorów i wojen w Polsce. W 2000 został umieszczony na rewersie monety 2-złotowej jako kolejny gmach w serii "Zamki i pałace w Polsce". Na awersie orzeł biały, rok emisji 2000 i znak mennicy MW w zdobionym okręgu. Przy otoku koliście zapisana nazwa państwa RZECZPOSPOLITA POLSKA i nominał "zł 2 zł".

PL1_2000y390
Obecnie brak na stanie
30,36 zł 34,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 34,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Zamki i pałace w Polsce - Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie to dawny pałac królewski znajdujący się w dzielnicy Wilanów w Warszawie. Przetrwał rozbiory Polski i obie wojny światowe. Jest to jeden z najważniejszych zabytków Polski. Muzeum pałacowe założone w 1805 roku jest skarbnicą królewskiego i artystycznego dziedzictwa kraju i co roku odwiedza je około 3 000 000 osób. W pałacu i parku w Wilanowie odbywają się imprezy kulturalne i koncerty. Pałac wraz z innymi elementami warszawskiej Starówki, jest jednym z oficjalnych, narodowych polskich zabytków (pomników historii). Jest pod opieką Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a zarządza nim Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Kompleks został wybudowany dla króla Jana III Sobieskiego pod koniec XVII wieku, a później był rozbudowany przez kolejnych właścicieli. Reprezentuje charakterystyczny typ barokowej rezydencji podmiejskiej wybudowanej w stylu entre cour et jardin (pomiędzy dziedzińcem wejściowym a ogrodem). Stanowi połączenie sztuki ogólnoeuropejskiej z charakterystycznymi polskimi tradycjami budowlanymi.

Integralną częścią pałacu, niemal od początku jego istnienia jest ogród. Początkowo miał charakter barokowy w formie półkolistej otaczającej pałac od wschodu. W 1784 roku Izabela Lubomirska przekształciła sąsiednie tereny folwarku wilanowskiego w jardin anglo-chinois (ogrody anglo-chińskie) wedle projektu Szymona Bogumiła Zuga. Ten nowy ogród z bogatą roślinnością, krętymi ścieżkami i kaskadami został zainspirowany twórczością Williama Chambersa, Thomasa Whately'ego i Augusta Moszyńskiego.

Pałac w Wilanowie

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y390
Kraj
Polska
Rok wydania
2000
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2000-05-17
Data ostatniej emisji
2000-05-17
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.