• -12%
Awers monety 2 euro 2017 Łatgalia
Rewers monety 2 euro 2017 Łatgalia

2 euro 2017 Łatgalia

Łatgalia to historyczny region łotewski znany przede wszystkim z ceramiki. Awers monety poświęconej terenom ma ukazane herb z gryfem. Odpowiedzialnymi za grafikę na herbie i jej przeniesienie na monetę są Laimonis Šēnbergs i Jānis Strupulis. U góry nazwa kraju "LATVIJA" ("ŁOTWA"), z prawej rok emisji 2017, na dole nazwa regionu "LATGALE" ("ŁATGALIA").

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LV2_2017km191
Ostatnie sztuki w magazynie
18,48 zł 21,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Łatgalia

Łatgalia to region historyczny Łotwy. W przeciwieństwie do większości terenów tego kraju, jej ludność nie jest wyznania luterańskiego, a rzymsko-katolickiego. Występuje tam również bardzo duża mniejszość prawosławna, bo jest to prawie ¼ mieszkańców. Zamieszkuje ją ponad 250 000 osób i ma obszar 14 547 kilometrów kwadratowych. Inne nazwy regionu to Lettigallia, Latgallia i Latgola. Dalej używany jest tam język łatgalski, jako regionalny. Posługuje się nim prawie 100 000 osób. 

Kulturowo Łatgalia dość mocno różni się od pozostałych terenów Łotwy. Duży wpływ miały na to wspomniane wcześniej odłamy religijne. Region jest najbardziej znany ze swojej oryginalnej ceramiki. Mieszkańcy już w średniowieczu mieli bardzo dobrze opanowane obróbkę gliny. Archeolodzy odnajdują wiele naczyń w każdych odkrytych domostwach. Wraz z rozwojem sztuki zaczęto również dbać o bardziej dekoracyjny aspekty wyrabianych przedmiotów. W końcu zostały one docenione na wystawie w Paryżu w 1937, gdzie łotewscy ceramicy Andrejs Paulāns i Polikarps Vilcans, zostali nagrodzeni złotym medalem.

Herb Łatgalii

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km191
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Łotwa
Rok wydania
2017
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Badeńsko-Witemberska, Badenia-Witembergia, Stuttgart, Niemcy
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
507 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2017-11-14
Data ostatniej emisji
2017-11-14
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.