• -15%
Awers monety 2 euro 2021 Dzukia
Rewers monety 2 euro 2021 Dzukia

2 euro 2021 Dzukia

Dzukia jest jednym z 5 historycznych regionów litewskich. Zachodzi również na tereny dzisiejszego Podlasia i części Białousi. Na monecie poświęconej mu przedstawiono jego herb i napisy po litewsku oznaczające Dzukię i Litwę. W górnej części "LIETUVA" ("LITWA") i rok emisji 2021, na dole "DZUKIJA" ("DZUKIA"). Autorem awersu jest Rolandas Rimkūnas.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LT2_2021km266
Dostępny
17,85 zł 21,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Dzukia

Dzukia to jeden z 5 regionów Litwy, który znajduję się w jej południowo-wschodniej części. W XIX i XX wieku  wystąpiły na jej terenie duże wpływy z Polski i Białorusi. Jej teren leży obecnie również na terenie Podlasia i na fragmencie Białorusi. W 2016 roku nazwa regionu (po litewsku Dzūkija, a historycznie Dajnawa), została wpisana do ustawy o ochronie kultury etnicznej. Mieszkańcy posługją się również bardzo charakterystycznym dialektem.

Terytorium Dzuki w dużej mierze pokryte jest lasami, dlatego ma bardzo małą gęstość zaludnienia, poniżej 15 osób na kilometr kwadratowy. Jej największymi miastami są Wilno i Grodno. Na jej terenie znajduje się Państwowy Rezerwat Przyrodniczy Čepkeliai i Dzukijski Park Narodowy, największe tego typu leśne obszary (głównie sosna) i ekosystemy chronione na Litwie. Pomimo pięknych terenów, ziemia jest tam bardzo nieurodzajna, dlatego dla mieszkańców od zawsze ważne były jagody i grzyby, co przekłada też się na lokalną kuchnię. Oprócz przyrody na terenie parku leży również wiele wiosek, w których zachowały się elementy dawnej architektury i kultury. 

Herb Dzukii

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km266
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Litwa
Rok wydania
2021
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Litewska, Wilno, Litwa
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2021-09-09
Data ostatniej emisji
2021-09-09
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.